Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W październiku polecamy

W październiku polecamy

Cała prawda o… herbacie

Dnia bez herbaty nie wyobraża sobie co drugi Polak. Co trzeci pije ją kilka razy dziennie. Czarna, zielona, aromatyzowana, z miodem, sokiem, cytryną… Która jest zdrowa, jak ją parzyć i pić? Co kryje się w torebce? Herbaciane „odpady”, jak uważają niektóry, czy produkt dobrej jakości? Wie to dietetyczka Aleksandra Olsson, a swoją wiedzą dzieli się z czytelnikami na łamach październikowego „Twojego Stylu”.

Cała prawda o… herbacie / Aleksandra Olsson, rozmawiała Jolanta Zakrocka. - „Twój Styl”, 2021, nr 10, s. 194-196

 

Co my wiemy o Hashimoto?

Ostatnio coraz więcej mówi się o chorobie Hashimoto. Niektóry nawet twierdzą, że to prawdziwa epidemia. Inni, że moda. Stres, ciągłe napięcie, niezdrowy tryb życia… Czy te czynniki mogą wywołać  chorobę? Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę? A może jest coś, co sami możemy zrobić dla dobra naszej tarczycy? „Claudia” kieruje te i wiele innych pytań do prof. dr hab. n. med. Beaty Kos-Kudły, kierownika Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych oraz Kliniki Patofizjologii i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Efekt motyla, czyli Epidemia Hashimoto / Beata Kos-Kudła, rozmawiała Iwona Kołakowska - „Claudia”, 2021, nr 10, s. 86-89

 

Kwitnący koniec sezonu

Chociaż długie letnie dni dobiegły końca, ogród wcale nie musi tracić urody. Właśnie teraz wiele gatunków drzew, krzewów i bylin pokazuje się od najlepszej strony, prezentując  różnokolorowe liście, owoce oraz kwiaty. Co można zrobić w ogrodzie, żeby mógł on odwdzięczyć się nam prawdziwą jesienną feerią barw, przeczytasz w październiku w „Moim Pięknym Ogrodzie”.

Kwitnący koniec sezonu / „Mój piękny Ogród”, 2021, nr 10, s. 12-14

 

Dlaczego praca męczy nas coraz bardziej?

Praca zdalna, która miała nas uwolnić od konieczności męczących dojazdów, dla wielu okazała się pułapką. Wypalenie zawodowe i przygnębienie stały się doświadczeniem coraz większej liczby pracujących Polaków. Dlaczego szukamy remedium na zmęczenie? Może brakuje nam poczucia sensu i sprawczości w pracy? Albo kontaktu z innymi ludźmi? Katarzyna Sroczyńska w październikowym numerze „Focusa” próbuje dotrzeć do źródła tego problemu, poszukując jednocześnie sposobów na jego rozwiązanie.

Dlaczego praca męczy nas coraz bardziej? /  Katarzyna Sroczyńska. - „Focus”, 2021, nr 10, s. 60-63

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68