Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W październiku polecamy

W październiku polecamy

Za zakrętem też jest życie

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest być dla siebie terapeutką/terapeutą, jak samodzielnie budować więzi i co robić gdy świat jest nieprzewidywalny. Do niełatwych zadań zaliczyć również można porządkowanie wewnętrznego chaosu – wyniesionego z trudnego domu. Tematy te pojawiają się w rozmowie z psycholożką Małgorzata Ohme w najnowszym numerze „Twojego Stylu”.

Za zakrętem też jest życie / Małgorzata Ohme, rozmawiała Beata Biały. - „Twój Styl”, 2022, nr 10, s. 52-58

 

I tak się trudno rozstać

I tak się trudno rozstać to reportaż poświęcony decluterringu, czyli odśmiecaniu naszej przestrzeni. Już od pewnego czasu trend oczyszczania przestrzeni jest na ustach wielu osób i towarzyszy nam niemal każdego dnia. Z tekstu dowiemy się, jak porządkowanie naszego otoczenia może spowodować zmianę naszego wnętrza  i dlaczego oczyszczanie przypomina czasem pracę psychologa. A przecież porządki często bywają impulsem do tego, by w życiu iść naprzód. Kto wie, może po przeczytaniu reportażu  ktoś poczuje pilną ochotę na zrobienie natychmiastowych porządków swojej zabałaganionej przestrzeni.

I tak trudno się rozstać / Katarzyna Droga. - „Twój Styl”, nr 10, s. 104-108

 

Cała prawda o… kawie

Kawa – nieodłączny nr 10 w naszym życiu – jest elementem spotkań, często budzi nas o poranku a większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez cappuccino czy americano. Z artykułu Jolanty Zakrockiej dowiemy się, która kawa jest najlepsza dla zdrowia, jakie metody parzenia wybierać. I, co najważniejsze,  rozstrzygnie odwieczny dylemat: pić kawę z mlekiem czy bez?

Odsyłamy do artykułu, oczywiście w towarzystwie małej czarnej.

Cała prawda o…kawie / Jolanta Zakrocka. - „Twój Styl”, 2022, nr 10, s. 206-208

 

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK – MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Jak pielęgnować piersi, które zabiegi są dla nich korzystne, a  których unikać? Na ten temat pisze Jolanta Zakrocka w październikowym „Twoim Stylu”.

Alfabet pięknych piersi / Jolanta Zakrocka. - „Twój Styl”, 2022, nr 10, s. 242-244

 

Z boku

Jak wygląda rozpoznawalność z boku? Czy do rozpoznawalności można się przyzwyczaić? Wg Artura Andrusa – felietonisty miesięcznika „Zwierciadło”, rozpoznawalność z boku jest miarą prawdziwego sukcesu. Bo rozpoznawalność z przodu to wiadomo, ale z boku…

Na tekst z przymrużeniem oka zapraszamy do najnowszego numeru „Zwierciadła”.

Z boku / Artur Andrus. - „Zwierciadło”, nr 10, s. 22

 

Ja panu!

Czy biadolenie rzeczywiście zeszło już kompletnie na psy? I czy kiedyś faktycznie były fajne awantury? Te tematy znalazły się w kręgu zainteresowań Szymona Majewskiego – dziennikarza, autora i wodziereja. O tym jak było a nie jest, odsyłamy do październikowego „Zwierciadła”.

Ja panu! / Szymon Majewski. - „Zwierciadło”, nr 10, s.26

 

Tęsknota za czasem wolnym

Czy warto zwizualizować swój dzień wolny i czy taki „idealny dzień” w ogóle istnieje? O sztuce odpoczywania, czerpaniu radości z małych rzeczy i robieniu rzeczy bez celu albo o twórczym „nic nierobieniu” tylko w tym numerze „Zwierciadła”.

Tęsknota za czasem wolnym / Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, nr 10, s. 43-45

 

Terapia włosów

Czy tak naprawdę wiemy, jak prawidłowo dbać o włosy? Choć jest to dosyć popularny temat, dla wielu wydaje się błahy, innym sprawia problemy. Marzena Pawełczyk – ekspert naturalnych terapii dla skóry i włosów – uważa, że włosy są antenkami łączącymi nas ze światem, mają swoją pamięć i należy im się czułość oraz uważność. O tym dlaczego warto szczotkować włosy, dlaczego zawodowo zajmuje się szczotkowaniem i po co to robi… zapraszamy do październikowego numeru „Zwierciadła”.

Terapia włosów / Marzena Pawełczyk, rozmawia Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, nr 10, s. 200-201

 

Tolkien i jego światy

J. R. R. Tolkien i jego światy : miejsca, z których wyrosło Śródziemie to nie lada gratka dla wszystkich fanów Władcy Pierścieni i jego twórcy. Najnowsza a książka Johna Gartha – wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena – poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę Władcy Pierścieni podczas tworzenia świata Śródziemia i przenosi nas do tamtych światów dzięki wspaniałym opisom. Autor, śladami Tolkiena, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż od Anglii, by odnaleźć tam inspiracje do opisanego przez Tolkiena Shire’u (kraju Hobbitów), Helmowy Jar. Publikacja bogata jest w materiał ilustracyjny, wśród którego znalazły się rysunki i obrazki samego Tolkiena, dzieła innych artystów, archiwalne zdjęcia, mapy i współczesne fotografie. Książka zaprasza czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i wyobraźni jednego z cieszących się światową sławą autorów, pozwalając zarazem zbadać skomplikowane relacje między realnością a fantazją. J.R.R. Tolkien i jego światy…, to książka do czytania jednym ciągiem, do czego bardzo zachęcamy.

J. R. R. Tolkien i jego światy : miejsca, z których wyrosło Śródziemie / John Garth ; tłumaczenie: Joanna Kokot]. - Warszawa : Wydawnictwo Arkady, 2022

 

Od Hemingwaya do powieści #MeToo

Po drugiej wojnie światowej Stany Zjednoczone odbierają Francji zaszczyt bycia literackim mocarstwem. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych krajobrazy prozy amerykańskiej ulegają widocznej przebudowie, a kolejne dziesięciolecia przynoszą coraz to ostrzejsze starcia tradycji z liberalizmem, realizmu z postmodernizmem, idealizmu z pesymizmem. Przestają mieć sens uświęcone sposoby jej oceniania, wypalają się przypisywane jej mity. Dr hab. Krzysztof Andrzejczak jest jedynym polskim amerykanistą i literaturoznawcą, który wydaje książki akademickie w formie zarysów wybranych zjawisk.

Od Hemingwaya do powieści #MeToo : gdzie jesteś, wielka prozo amerykańska? / Krzysztof Andrzejczak. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, copyright 2022

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68