Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W październiku polecamy

W październiku polecamy

Maja Ostaszewska

„Bardzo wierzę w buddyjską sentencję, że to my kreujemy rzeczywistość wokół nas, my decydujemy o tym, czy będziemy sfrustrowani, czy też będziemy umieli odnaleźć radość i urodę życia, piękno przyrody, sztukę, inspirujących ludzi.”

To dla niej rewelacyjny czas i to nie tylko zawodowo, po prostu widać, że czuje się ze sobą dobrze, co w sobie lubi? Do jakiego stopnia własne ciało może być źródłem siły? Jak mocno wrastają w nas pewne wzorce kobiecości i co lepiej sobie w życiu odpuścić? Odpowiada Maja Ostaszewska.

Otwieracz serca / Maja Ostaszewska ; rozmawiała Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 10, s. 38-47

 

Jak najdalej od domu. Od dzisiaj się nie znamy

Przestają przyjeżdżać, dzwonić. Zrywają kontakty stopniowo albo z dnia na dzień. Na jakiś czas lub na zawsze. Nie życzą sobie zainteresowania pod żadną postacią. Dlaczego dorosłe dzieci robią to rodzicom i sobie? Dla wielu ratunkiem w relacjach jest dystans, bo uwalnia od bólu, który staje się nie do wytrzymania. Tu i teraz ucieczka jawi się jako jedyne wyjście. Rodzice nawet jeśli z nimi zerwiemy, są nadal obecni w naszym życiu. Obecne jest to wszystko, co nam dali i czego nie dali, ich emocje. Dlatego palenie mostów niczego nie zalatwia.

Od dzisiaj się nie znamy / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2023, nr 10, s. 48-52

 

Podrap świnkę za uchem

Gdy w weekend do „Chrumkowa” przyjeżdżają goście, świnie z niecierpliwością czekają przy bramie. Ten azyl to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie świnie uratowane z rzeźni mogą dożyć starości. Jego założycielka Katarzyna Trotzek nieustannie, bez dnia przerwy, dba o swoich podopiecznych. Świnie błyskawicznie uczą się swoich imion i przychodzą, gdy są wołane. Na powitanie chuchają człowiekowi w twarz i patrzą głęboko w oczy. W „Chrumkowie” pod Toruniem żyje obecnie 85 świń, to miejsce jest otwarte dla zwiedzających w weekendy.

Podrap świnkę za uchem / Katarzyna Trotzek ; rozmawiała Agata Rucińska. - „Zwierciadło”,  2023, nr 10, s. 106-110

 

Sabotowanie szczęścia

Są ludzie, którzy uważają, że nie zasługują na dobre życie. Trudno się z tego wyrwać. Każdy chce być szczęśliwy. Ale podświadomie szczęścia się boi i robi wiele, by go unikać. Stoi za tym przekonanie, że nie zasługuje na nic dobrego. To często skutek przekazów wdrukowanych z dzieciństwa. Co może zrobić osoba, która należy do sabotażystów własnego szczęścia? Wyjaśnia psycholog Sylwia Sitkowska.

Ucieczka od szczęścia / Sylwia Sitkowska ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 142-143

 

Dziurawa sieć

Na co uważać w Internecie, by nie dać się zhakować i okraść. Zhakowane instagramowe konto, nieznani znajomi na FB i zawirusowane wiadomości, które nieświadomie rozsyłasz. To skutki nieuważnego korzystania z publicznego wi-fi. Poza domem jesteś szczególnie narażona na cyberataki. Jak być mądrą przed szkodą? Podpowiada ekspertka od cyberbezpieczeństwa.

Dziurawa sieć / Joanna Rusin-Rohring ; rozmawiała Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 188-192

 

Chce się żyć

Rak piersi to nie „kropka nad ż”. Życie toczy się dalej. „Twój Styl” to wie, bo od 30 lat w akcji różowa wstążka wspiera kobiety, które chorują, ale walczą o zdrowie. Dobre życie w raku. Rak to nie wyrok. Nadal jednak funkcjonuje na temat raka wiele stereotypów. Obalamy dwa mity – że w trakcie leczenia nie da się pracować oraz, że choroba w czwartym stadium, z przerzutami to koniec dobrego życia. A praca może działać jak lek, dlatego coraz częściej kobiety w tym trudnym czasie, chcą być miedzy innymi ludźmi, normalnie chodzić do pracy i po prostu żyć.

Dobre życie w raku. Żyć nie umierać / Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 225-231

 

Logopedia Wieku Rozwojowego, Teoria w praktyce

Publikacja ma charakter specjalistycznego, praktycznego przewodnika po wybranych zagadnieniach z kluczowych dyscyplin naukowych pokrewnych logopedii, takich jak medycyna okołoporodowa, neonatologia, foniatria, ortodoncja, neuropediatria oraz psychologia rozwojowa i kliniczna. Ułatwia zrozumienie istoty opóźnień i zaburzeń w różnych obszarach funkcjonowania dziecka w odniesieniu do rozwoju mowy i języka. Część praktyczna książki zawiera obserwacje, wnioski i sugestie wynikające z wieloletniego doświadczenia zawodowego autorki w pracy z dziećmi o szerokim spectrum zaburzeń komunikacji.

Logopedia wieku rozwojowego / Bożena Odowska-Szlachcic. - Gdańsk : Harmonia Universalis, copyright, 2023

 

Hania Rani, Tańcząc w ciemnościach

Nie ma popularniejszej polskiej współczesnej pianistki i kompozytorki niż Ona. Ale Hania Rani coraz bardziej świadomie używa także własnego głosu. I jego siły. Według niej do krzyku się dorasta: „do takiego wyzwalającego krzyku, dzięki któremu mogę przekroczyć swoją poukładalność, całe to moje ugładzenie, jakie mnie czasem uwiera”. Bardzo często muszę coś udowadniać, dbać o to, aby mnie respektowano, brano pod uwagę. Stąd jest we mnie trochę może nie kompleksów, ale takich zgrzytów osobistych.

Tańcząc w ciemnościach / Hania Rani ; rozmawiała Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 10, s. 64-70

 

Rozmowy o wartościach. Czasem boli, ale wyzwala

Świat jest coraz bardziej skomplikowany, niż byśmy chcieli, a nasze umysły kiepsko sobie z tym radzą. Coraz trudniej odróżnić kłamstwo od prawdy, co nie znaczy, że nie mamy podejmować wysiłku. Bo prawda zawsze jest nadrzędną wartością, prawda…? Postprawda, Fake News, Deep Fake, opisują poważną chorobę i zagrożenie naszych czasów, sytuację, w której można bezkarnie kłamać, rozpowszechniać kłamstwa i je utrwalać.

Czasem boli, ale wyzwala / Bogdan de Barbaro ; rozmawiała Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2023, nr 10, s. 98-102

 

Małgorzata Kożuchowska

To mit, że gdy ma się 50 lat, jak ona, trudno się zmienić. Właśnie dojrzałość daje nam to prawo: kobieta wie już, co ważne , co dobre dla niej. Małgorzata Kożuchowska po latach uczy się wreszcie brać, a nie tylko dawać, limituje obowiązki, nadaje nowy sens relacjom. Łatwiej jej żyć w świecie, który czasem ją przytłaczał. I czuje się lepiej ze sobą. Wychowała się w religijnym środowisku, należała do ruchu oazowego, chodziła na pielgrzymki. Później marzenia zaprowadziły  ją do świata show-biznesu, w którym wartości czasem są rozchwiane. Nauczyła się godzić te dwa światy i w obu wciąż ma swoje miejsce.

Najtrudniej przyjrzeć się sobie / Małgorzata Kożuchowska ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 36-43

 

Nadasertywni

Gdy w Polsce ukazała się pierwsza książka o asertywności Stanowczo, łagodnie, bez lęku, uznano ją za wydarzenie i przełom. Wszyscy chcieliśmy się nauczyć skutecznego mówieni „nie”. 30 lat minęło i…mamy dziś całkiem inny problem z asertywnością. Stała się nadmierna. Teraz sporo osób przesadza z bronieniem swoich racji i stawianiem na swoim za wszelką cenę. Jak znaleźć złoty środek? – mówi Maria Król-Fijewska, psycholożka, która pierwsza uczyła Polaków sztuki odmawiania i dbania o własne potrzeby.

Zanim powiesz nie / Maria Król-Fijewska ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 134-137

 

Kurort po sezonie

Po spokojnym jesienią Sopocie idziemy z przewodnikiem szlakiem tutejszych tajemnic… Bezkres bukowego lasu, potoki i mgliste mokradła są równie „sopockie” jak molo czy Monciak – przekonuję się, idąc przez kurort szlakiem przyrody, historii i sztuki.

Letnisko od czułej strony / Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2023, nr 10, s. 170-175

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68