Czytelnia poleca w październiku:
Jak wykorzystać supermoce osób wysoko wrażliwych
„Jeśli należymy do osób wysoko wrażliwych, ważne jest nauczenie się tzw. SAMOOPIEKI. Odpowiednia ilość snu i umiarkowane spożywanie substancji zawierających stymulanty (np. kofeiny), czas w kalendarzu na tzw. dekompresje to strategie, które przynoszą sporo korzyści osobom z wrażliwszym układem nerwowym. Najważniejszym narzędziem służącym do lepszego funkcjonowania dla każdego, ale szczególnie dla osób WWO, jest samoświadomość, na którą składają się odpowiedzi na pytania, co powoduje, że jestem przytłoczony(-a)?”
Jak wykorzystać supermoce osób wysoko wrażliwych w pracy i biznesie / Patrycja Sawicka-Sikora. - „Charaktery”, 2024, nr 9-10, s.68-71
Danuta Stenka, Własne miejsce
„Spędziła dzieciństwo na Kaszubach, w miejscowości Gowidlino. Tuz po maturze pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, do której sama wcześniej uczęszczała. Aktorka teatralna, filmowa i serialowa. Zgodziła się na sesję okładkową w samym centrum Warszawy. Jaka jest Danuta Stenka, gdzie czuje się najlepiej i najbezpieczniej?”
Zapraszamy do wywiadu.
Własne miejsce / Danuta Stenka ; rozmawia Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2024, nr 10, s. 40-47
Wychowanie w bliskości
„W każdej rodzinie jest przewodnik. Jeśli nie będzie nim rodzic, rolę tę przejmie dziecko, ale żadne nie jest na to gotowe. Rodzicielstwo bliskości zakłada wyznaczanie granic, a wyznaczanie granic pokazuje, że ludzie mają różne potrzeby, i to jest OK. Granice są dla dzieci bardzo ważne, również dlatego że uczą je funkcjonowania w świecie, co jest OK, a co nie, jakich wyborów warto dokonywać, z jakimi wiąże się to konsekwencjami. To one sprawiają, ze dzieci czują się bezpiecznie.”
Wychowanie w bliskości / Aleksandra Belta-Iwacz ; rozmawia Lena Gontarek. - „Wysokie Obcasy”, 2024, nr 10, s. 82-86
Liga niekonwencjonalnych dżentelmenów
„Współcześni mężczyźni świadomie poszukują własnego stylu, odważnie eksperymentują z trendami, kolorami, fasonami, bo garderoba dobrze ubranego faceta w dzisiejszych czasach oparta jest przede wszystkim na indywidualizacji, oryginalnych niuansach i łączeniu sprzeczności, wystarczy spojrzeć na ulice wielkich miast. Moda męska stała się znacznie mniej formalna, wszystko staje się coraz bardziej płynne, a granice między tym , co formalne i nieformalne niekiedy trudno wskazać.”
Liga niekonwencjonalnych dżentelmenów / Gabriela Czerkiewicz. - „Zwierciadło”, 2024, nr 10, s. 192-196
Zdrowa skóra – rezultat wpływu wielu czynników
„Genetyczne uwarunkowania, czynniki zewnętrzne, do których należą dieta, ekspozycja na stres, wykonywany zawód, higiena, aktywność fizyczna, masa ciała, poród i sposób karmienia, choroby, leki, promieniowanie UV – wszystko to wpływa na stan skóry. Jednakże nie należy również zapominać o znaczeniu mikrośrodowiska na skórę i mikrobioty jelitowej. I to ta mikrobiota jelit – wydawało by się zupełnie ze skórą niepowiązana, zaczyna być odkrywana jako współprzyczyna wielu schorzeń naszego organizmu. Jelita są złożonym narządem, gdzie żyją różnorodne mikroorganizmy symbiotyczne. Co więcej, im bardziej są różnorodne, tym jest to korzystniejsze dla człowieka.”
Zdrowa skóra – rezultat wpływu wielu czynników / Marzena Perzanowska-Stefańska. - „Kosmetologia Estetyczna”, 2024, nr 9, s. 95-97
Mentoring i tutoring w organizacji : 9 kroków do skutecznego wdrożenia
„Książka jako pierwsza na polskim rynku przybliża zagadnienia związane z wdrażaniem programów mentoringu i tutoringu. Autorzy przedstawiają zarówno teoretyczne aspekty tychże programów, jak i rekomendowane działania praktyczne. Lektura umożliwi czytelnikowi nie tylko pozyskanie wiedzy na temat mentoringu i tutoringu, ale także wskaże poszczególne kroki niezbędne do wdrożenia tychże programów rozwojowych w organizacjach.”
Mentoring i tutoring w organizacji, 9 kroków do skutecznego wdrożenia / redakcja naukowa Małgorzata Sidor-Rządkowska. - Warszawa : Copyright by Wolters Kluwers Polska Sp. z o.o., 2024
Dlaczego warto pozwolić sobie na niedoskonałość?
„Bądź najlepszą wersją siebie – słyszymy zewsząd. Najczęściej oznacza to: ukryj swe niedoskonałości, zmilcz porażki. A przecież nasze życie to w dużym stopniu historia popełnianych błędów, one wyznaczają nasz los. Dokąd nas zaprowadziły? Czy z perspektywy czasu niektóre z nich nie okazały się najlepszą rzeczą, jaka mogła nas spotkać? Czy to nie dzięki nim staliśmy się tą osobą, jaką jesteśmy?”
Dlaczego warto pozwolić sobie na niedoskonałość? / Martyna Goryniak. - „Charaktery”, 2024, nr 9-10, s.12-15
Jak pracować i nie zwariować, O pieniądzach z pozycji dorosłego
„Czy to, ile zarabiamy, mówi dużo o ważności naszej pracy i nas samych? Czego nie warto robić za żadne pieniądze? I co w ogóle znaczy godne wynagrodzenie – wyjaśnia psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Żadna podwyżka nie powinna skłaniać nas do tego, by kontynuować pracę, która jest w konflikcie z naszym sumieniem, zagraża to bowiem psychicznej integralności.”
O pieniądzach z pozycji dorosłego / Wojciech Eichelberger : rozmawia Beata Pawłowicz. - „Zwierciadło”, 2024, nr 10, s. 86-89
Wywiad, Michał Czernecki
„Do walki z demonami potrzeba odwagi. Michał Czernecki ja ma. Za aktorski sukces, którego pragnął, zapłacił drogo. Trudne życie przycisnęło go do dna, ale i nauczyło dyscypliny. Wie coś czego inni nie rozumieją. Popularność nie jest po to jest, by się puszyć. Zobowiązuje, żeby robić coś dobrego. Wtedy ma sens. Jego mistrz, Krzysztof Globisz, mówił: Artystą jest się wtedy, kiedy się daje. I tego Michał się trzyma.”
Dorosnąć do bycia sobą / Michał Czernecki ; rozmawia Beata Nowicka. - „Twój Styl”, 2024, nr 10, s. 62-66
Nie lubię mordować ludzi
„Rozmowa z Mary Lou Longworth, kanadyjską pisarką znaną głównie z powieści detektywistycznych z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Urodziła się w Toronto, gdy wyszła za mąż, przeniosła się do Kalifornii, a 30 lat temu przeprowadziła się z mężem i córka do Aix-en-Provence we Francji. Tam toczy się akcja z jej książek, ponieważ pokochała to miejsce całym sercem. Na podstawie dwóch pierwszych tomów powstał brytyjski serial Murder in Provence.”
Nie lubię mordować ludzi / Mary Lou Longworth ; rozmawia Paulina Reiter. - „Wysokie Obcasy”, nr 10, str. 104-108
Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny, Life is Brutal
„Strata, kryzysy, cierpienie – to stałe składowe naszego życia. Nie da się ich uniknąć, a jeżeli ktoś mówi, że jest inaczej, to kłamie. To, co możemy zrobić, to przyjmować je tak samo, jak przyjmujemy piękne i wzniosłe momenty. Bo – jak podkreśla psycholożka Marta Niedźwiecka - ucieczka od cierpienia jest jednoznacznie ucieczką od szczęścia. Funkcjonujemy w kulturze maniakalnych odreagowań i narcystycznych obron, pierwsze służą do tego, że jak pojawi się jakiś przykry bodziec, to od razu rzucamy się w pracę, aktywność, uczestnictwo, drugie chronią nas przed cierpieniem i mrokiem, tworzą iluzję, że wszyscy są młodzi, piękni, non stop odnoszą sukcesy i prą do przodu.”
Life is brutal / Marta Niedźwiecka ; rozmawia Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2024, nr 10, s. 134-140
Werandowe przyjęcie
„Pierwsze żółte liście, coraz mniej słonecznych dni, ale…ogród i warzywnik wciąż jeszcze pełen smakołyków. Proponujemy lekkie przekąski, na chłodne popołudnia podane na wykrochmalonym obrusie w ulubionym miejscu jesiennych domatorów, czyli Werandzie. Zaproście przyjaciół i cieszcie się początkiem jesieni”
Werandowe przyjęcie / przepisy i zdjęcia StockFood. - „Weranda”, 2024, nr 10, s. 124-127
Stylowe ukojenie
„Architektura zobowiązuje. W tej stuletniej willi na zielonym warszawskim Mokotowie udało się stworzyć wnętrze idealnie do niej dopasowane – w stylu modern classic i w barwach, które działają odprężająco. Trzypoziomowa willa z 1926 r. położona na Mokotowie niedaleko Królikarni to strzał w dziesiątkę, urzekająca architektura, obiekt zabytkowy.”
Jak wygląda po kompletnym remoncie? Zapraszamy do artykułu.
Stylowe ukojenie / Beata Majchrowska. - „Weranda”, 2024, nr 10, s. 80-99
Zanim powstało miasto - Ikonografia Jastrzębia-Zdroju
„Jastrzębie-Zdrój jest młodym miastem. Prawa miejskie otrzymało w 1963 roku. W swej najstarszej urbanistycznej postaci wywodzi się z powstałego w drugiej połowie XIX wieku uzdrowiska, do którego dołączono następnie po reformie administracyjne w 1974 roku, okoliczne wsie posiadające średniowieczną metrykę. Prezentowana ikonografia ma za zadanie pokazać obraz terenu obecnego miasta, zanim ono powstało.”
Zanim powstało miasto / Piotr Siemko. - Katowice-Jastrzębie : Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2020
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68