Tajemnice Turgojaka
Turgojak – słodkowodne jezioro Czelabińskiej Obłasti – słynie zarówno z czystych wód, wyspy Wiery i znajdujących się na niej licznych jaskiń i megalitów. Przyciąga również osoby chętne do przeżycia niesamowitych przygód. Turgojak słynie bowiem z niewyjaśnionych zagadek. O tym, jakie niespodzianki można spotkać na wyspie Wiery i wodach Turgojaku, pisze Swietłana Sawicz.
Zagadki jeziora Turgojak / Swietłana Sawicz.// „Nieznany świat”, 2019, nr 8, s. 26-28
W kreteńskie góry
Kreta kojarzy się nam przede wszystkim z leniwym wypoczynkiem na piaszczystych plażach i przepięknymi pozostałościami pałaców minojskich w Knossos. Jednak piękne wybrzeża i archeologiczne ruiny, to nie wszystko co ma do zaoferowania ta największka grecka wyspa. Miłośnicy gór znajdą tu również coś dla siebie. Trzy najważniejsze na wyspie pasma górskie (Lefka Ori, Góry Idajskie, Góry Thriptis) dorównują wysokością Tatrom. O zdobywaniu kreteńskich gór pisze Grzegorz Grupiński w sierpniowym numerze „n.p.m.”.
Zeus Kamloteus / Grzegorz Grupiński.// „ n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej”, 2019, nr 8, s. 48-53
Lęk przed porażką
Jakub Małecki − tłumacz i pisarz nurtu fantastyki i literatury obyczajowej odnoszący coraz większe sukcesy i cieszący się sporą popularnością. Autor Dygotu i Rdzy w rozmowie z Beatą Biały opowiada o swoich lękach i porażkach.
Pojednanie z lękiem / Jakub Małecki ; rozm. Beata Biały.// „Twój Styl”, 2019, nr 8, s. 88-89
Prawda, czy fałsz
Współczesne realia, które bardzo ściśle związane są z wirtuaną rzeczywistością (a przede wszystkim mediami społecznościowymi), częstokroć zastawiają na nas pułapki. Od lat pojawiają się komunikaty, by uważać na kontakty zwierane w cyberprzestrzeni. A co z wiadomościami i zamieszczanymi informacjami w Internecie? Niestety fake newsy to już standard, z którym mamy do czynienia i z którym trudno jest walczyć. Ella Rhodes w sierpniowym numerze „Charakterów…” podaje przepis, jak nie wpaść w pułapkę fake newsów.
Perswazja szyta na miarę / Ella Rhodes.// „Charaktery. Magazyn Psychologiczny”, 2019, nr 8, s. 46-51
Czarno-biały PRL
Myśląc o PRL, przed oczami widzimy kartki na mieso, cukier i buty, czarno-białe telewizory, dwa programy telewizyjne. Tamte czasy kojarzymy z Misiem Barei, absuradami Alternatyw 4 i tragedią stanu wojennego. Wacław Klag – polski dziennikarz i malarz, który przez ponad pół wieku pracował jako fotoreporter, jest autorem albumu Blaski i nędze życia w PRL. Zamieszczone w publikacji zdjęcia – podzielone na 18. grup – prezentują różne oblicza życia w w tamtym okresie.
Blaski i nędze życia w PRL / Wacław Klag fot. ; wstęp Andrzej Nowak ; koment. i red. Leszek Sosnowski. Kraków : Biały Kruk, 2014. ISBN 9788375531688
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68