Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W sierpniu polecamy

W sierpniu polecamy

Desery prosto z lasu

Garść owoców leśnych zaspokoi głód, potrzebę orzeźwienia i będzie wyjątkową dekoracją podwieczorkowego stołu. Chcesz wiedzieć jak zrobić letni deser: upiec sernik z imbirem i borówkami, bezy z jagodami i słonym karmelem albo ukręcić malinowo-jagodowe lody? To wszystko już w sierpniowym „Twoim Stylu”.

Prosto z lasu / Ewa Awdziejczyk. - „Twój Styl”, 2021, nr 8, s. 106-110

 

Czy zapachy mogą leczyć?

Każdy z nas ma swoje ulubione wonie i lubi się nimi otaczać. Ale czy wszyscy wiemy, że pachnące olejki zbawiennie wpływają na emocje i nastrój? Niektóre sprzyjają wyciszeniu, inne dodają energii. Są skuteczne w zwalczaniu wirusów i bakterii. W czasach pandemii wielkim hitem okazał się olejek złodziei, wywodzący się z czasów średniowiecza, gdy szalała dżuma. Recepturę na tę mieszankę oraz inne tajemnice terapii zapachami zdradza Dariusz Cwajda z Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego w rozmowie z Iwoną Kołakowską w sierpniowym numerze „Claudii”.

Sekrety leczniczych zapachów / Dariusz Cwajda, rozmawiała: Iwona Kołakowska. - „Claudia”, 2021, nr 8, s. 82-86

 

Kwiaty i owoce na suche bukiety

Zimą tęsknimy za bogactwem kształtów i kolorów ukwieconego ogrodu. Po sezonie namiastkę świeżych kwiatów zapewnią nam suche kompozycje roślinne. Jak zatrzymać lato na dłużej, tworząc dekoracje, zachowujące piękno przez wiele miesięcy i to bez zmieniania wody? Wielu kandydatów do tej roli rośnie w ogrodzie,  lesie lub na łące. Podpowiedzi jak znaleźć potrzebne gatunki szukaj w sierpniowym numerze „Mojego Pięknego Ogrodu”.

Kwiaty i owoce na suche bukiety / Katarzyna Blitek. - „Mój Piękny Ogród”, 2021, nr 8, s. 24-26

 

Dzikie rośliny jadalne

Dziś, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem rozmaitych produktów spożywczych, często nie pamiętamy, jakie dobra oferuje nam natura. Babka  zwyczajna, brzoza, koniczyna, skrzyp i szczaw i wiele innych… Na ogół nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele wartościowych składników pokarmowych zawierają powszechnie znane rośliny. Atlas dzikich roślin jadalnych autorstwa Moniki Fijołek, która jest doktorem nauk rolniczych i nauczycielką florystyki, dostarcza wiedzy o ich występowaniu, rozpoznawaniu, właściwościach i zastosowaniu w kuchni, a cennym uzupełnieniem są przepisy kulinarne.

Atlas dzikich roślin jadalnychMonika Fijołek. - Warszawa : Wydawnictwo SBM Sp. z o. o., 2017

 

Koktajle

Moda na koktajle dawno opanowała cały świat, nie ominęła także Polski. I nic w tym dziwnego, są smaczne, kolorowe i orzeźwiające. Napoje te podaje się w różnych sytuacjach, miejscach i okolicznościach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko ze wszystkim da się połączyć z dobrym skutkiem. W  książce, którą proponujemy Państwu, znajduje się zaledwie mała część przepisów na koktajle, które będą inspiracją do tworzenia własnych receptur, idealnych nie tylko w wakacje.

Koktajle znane i mniej znane / Steven Hudson. - Warszawa : Rea, 2009

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68