Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W sierpniu polecamy

W sierpniu polecamy

Magdalena Cielecka

Czuła, drażliwa, namiętna. Role nasącza emocjami, kreuje wyraziste postaci. Ale przecież, nie da się tak wciąż na ful. Magda Cielecka zmienia się. Chroni miękkość w sobie, ale już wie, że twarda skóra się przydaje. Potrafi kończyć wypalone relacje. Przygląda się doświadczeniom, błędom. Wie dobrze, jakim kapitałem jest dojrzałość. Ze swojej dojrzałości bierze to, co najlepsze: dla życia i aktorskiej formy. Super być kobietą 50+.

Serce i rozum i źdźbła trawy / Magdalena Cielecka ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Sieger. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s. 18-24

 

Raport: jak reagować na przemoc

Odwaga w cenie. Ponad połowa Polaków doświadczyła przemocy, ale 80 proc. z nas nie robi nic, gdy widzi oznaki agresji. Dlaczego? Obojętność sprzyja sprawcom, zwiększa zagrożenie. Bierność zamraża empatię. Gdy nie reagujemy na przemoc, rośnie w nas poczucie niepewności i strach, bo instynktownie czujemy, że i nam nikt nie pomoże w podobnej sytuacji. Jeśli chcesz żyć w świecie, który nie toleruje przemocy, jest tylko jedna droga: reaguj. Tylko asertywny sprzeciw wobec przemocy może powstrzymać sprawcę. Ale by tak zareagować, musimy mieć pewność, że stoi za nami prawo i gdy zło obróci się przeciw nam, będziemy chronieni.

Odwaga w cenie / Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s. 50-55

 

Imperium z lotu ptaka

Ten hiszpański region znają nieliczni. A warto! Leżąca na granicy z Portugalią prowincja Estremadura to jeden z najbardziej dziewiczych regionów zachodniej Europy. Ten hiszpański region znają nieliczni. Jest egzotyczna nawet dla samych Hiszpanów. O tym, że to wakacyjny „ukryty skarb”, wiedzą jednak pasjonaci ornitologii, starożytności i kina. W Meridzie poczujesz się jak aktorka na planie Gladiatora, w średniowiecznym Cacares zobaczysz miejsca znajome z serialu Gra o tron. Merida okazała się jednym z bogatszych kompleksów zabytków rzymskich na świecie. Turystów, prócz szczególnej atmosfery, przyciągają tutejsze specjały: żołędziowa szynka iberyjska i produkowany tylko w Estremadurze ser Torta del Casar. A dla miłośników ptaków czeka Park Narodowy.

Imperium z lotu ptaka / Grażyna Saniuk. - „Twój styl”, 2023, nr 8, s. 104-109

 

Niedojrzałość emocjonalna, dlaczego nie chcemy dorosnąć

Podbijamy kosmos, tworzymy sztuczną inteligencję, a nie potrafimy radzić sobie ze sobą i z relacjami. Zobowiązania? Co to to nie! Niedojrzałość emocjonalna nie ma metryki ani płci. Niszczy życie kolejnym pokoleniom. Ludzie nie chcą dojrzeć, bo świat dorosłych coraz bardziej przypomina piekło. Uważają więc, że lepiej zatrzymać się na progu dorosłości i odmówić zaakceptowania zasad tam obowiązujących.

Dlaczego nie chcemy dorosnąć? / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s. 32-39

 

Rysunki na skórze

Tatuaże, kiedyś kojarzone ze stygmatem i mrocznym światkiem przestępczym. Dziś już nie szokują, częściej zachwycają. Minimalistyczne, graficzne formy lub kolorowe malowidła na dużych powierzchniach ciała są prawdziwymi dziełami sztuki.  Dobrze wykonany tatuaż jest jak biżuteria, klejnot na ciele. Może być po prostu ozdobą, ale może tez być wyrazem naszego światopoglądu.

Rysunki na skórze / Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s. 152-155

 

Na trzeźwo

Choć spożycie alkoholu w Polsce rośnie, to pije coraz mniej osób – głównie młodych. Czy trzeźwość ma szansę stać się modna i akceptowana? Generacja Z kładzie nacisk na rozwój osobisty i zawodowy, a alkohol i inne używki mogą negatywnie wpłynąć na ich zdolność do osiągania celów. Trend życia w trzeźwości dociera również do Polski, popularność zyskują też imprezy, podczas których liczy się dobra zabawa bez stosowania środków psychoaktywnych, w tym alkoholu i narkotyków… Trzeźwość z wyboru wybierają nie tylko najmłodsi dorośli, ale tez osoby, które miały problematyczna relacje z alkoholem.

Na trzeźwo / Joanna Skwierczyńska ; rozmawia Małgorzata Milian-Lewicka. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s. 96-99

 

Książki, które zmieniły świat

Książki, które zmieniły świat to piękny i fascynujący przewodnik po ponad 80 najbardziej cenionych, rzadkich i ważnych dziełach pisanych, od zwojów znad Morza Martwego do Dziennika Anny Frank. Każdy z rozdziałów, czy to opisujący iluminowane manuskrypty, tomy drukowane o zasadniczym znaczeniu, czy wybrane najwspanialsze przykłady literatury ilustrowanej, ukazuje, jak doszło do powstania każdej przełomowej książki i jakie przyniosła efekty.

Książki, które zmieniły świat / Michael Collins, Alexandra Black, Thomas Cussans, John Farndon, Philip Parker. - Warszawa : Wydawnictwo Arkady, 2019

 

Weronika Rosati

Trudno stworzyć dom daleko od miejsca, w którym się wyrosło i gdzie są najbliżsi. Bycie samotną matką w obcym kraju to też wymagające zadanie. Przebicie się w Hollywood dla aktorki z Polski jest kolejną próbą wytrwałości. Życie Weroniki Rosatti to suma wyzwań, ale wychowano ją w przekonaniu, że warto być ambitną. Siłę dają jej macierzyństwo i fascynacja wielkim kinem, które towarzyszy jej od dziecka. Po latach walki o siebie, o kontrolę nad wizerunkiem i aktorskie poczucie wartości dziś może powiedzieć: panuję nad swoim życiem i wiem, kim jestem.

Patrzę przed siebie / Weronika Rosati ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s. 32-36

 

Artur Barciś

Życie jest nieprzewidywalne. Artur Barciś już to wie. Nieraz wszystko szło nie tak, pojawiała się myśl: to koniec. W trudnych chwilach zawsze jednak spotyka go coś, co daje nadzieję. Mężczyzna, który ma szczęście czy raczej umieć swojemu szczęściu pomagać? Gdy otarł się o śmierć, pokochał życie bezgranicznie. Co dzięki temu odkrył i docenił?

Moc trudnych chwil / Artur Barciś ; rozmawiała Beata Biały. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s. 80-81

 

Cała prawda o…

Chemii w warzywach i owocach. Czy trzeba obawiać się oprysków i nawozów? Wiemy, że są zdrowe, ale obawiamy się, że mogą zawierać pozostałości środków ochrony roślin i nawozów. Te ekologiczne są natomiast droższe i nie dla wszystkich dostępne. Kupować droższe warzywa i owoce czy może pozostać przy zwykłych? Najważniejsze to nie ograniczać ich spożycia, bo i tak jemy ich za mało, twierdzą zgodnie specjaliści. Korzyści są niewspółmierne do zagrożeń. Żywność jest stale kontrolowana, a przekroczenia norm zdarzają się  rzadko i nie niosą ryzyka dla zdrowia.

Cała prawda o… chemii w warzywach i owocach / Katarzyna Koper. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s.120-122

 

Będzie gorąco

Wiosna zaczyna się już miesiąc wcześniej niż 30 lat temu, lato trwa od maja do września, a zimę trudno nazywać zimą.  Ocieplenie klimatu zmienia pogodę. A co to znaczy dla nas?  Dłuższe i cieplejsze lata nawet nas cieszą, ale łagodne i bezśnieżne zimy już nie. Gwałtowne ulewy przeplatają się z groźną suszą. Jak zmiana pogody wpłynie na nasze życie? Na co warto się przygotować? Czy to koniec czterech pór roku, jakie znamy?

Będzie gorąco / Grzegorz Walijewski ; rozmawiała Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk. - „Twój Styl”, 2023, nr 8, s. 126-128

 

Potrzebujemy młodych terapeutów

Anna Cyklińska (29 lat) ma na swoim koncie bestseller „Przewodnik po emocjach” oraz udział w telewizyjnej debacie na temat zdrowia psychicznego Polaków. Razem z Cleo Ćwiek prowadzi też popularny podcast „Można zwariować”. Udowadnia, że w zawodzie psychoterapeuty, w którym zaawansowany wiek jest zwykle atutem, młodość miewa swoje zalety. Łatwiej jest znaleźć wspólny język z kimś, kto jest równolatkiem.

Potrzebujemy młodych terapeutów / Anna Cyklińska ; rozmawia Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s.100-104

 

Pilates, trening szyty na miarę

Okazuje się, że różne rzeczy robimy źle. Jakbyśmy stracili połączenie ze swoimi ciałami. Źle siadamy, niedbale chodzimy, nieprawidłowo podnosimy się z łóżka. I w końcu pojawiają się problemy. Coś boli, gdzieś czujemy dyskomfort. Jedną z recept może być pilates. Jego nauczycielka Paulina Mira mówi, że ciało jest szczęśliwe, gdy podczas treningu przywracamy je do „ustawień Fabrycznych”

Pilates, trening szyty na miarę / Paulina Mira ; rozmawia Joanna Derda. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s. 168-171

 

Zbiór rzeczy niepotrzebnych

W Lubuskim Łagowie, jak w Wenecji, niewiele jest stałego lądu. W najstarszej części wsi, położonej na wąskim przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim, wody obu zbiorników niemal wlewają się w uliczki, jest tak pięknie, że chciałoby się tu zostać na zawsze. Karina Sokołowska dziesięć lat temu zrobiła pierwszy krok do realizacji tego marzenia – znalazła tu dom.

Zbiór rzeczy niepotrzebnych / Izabela Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło”, 2023, nr 8, s. 174-179

 

Jak żyć by osiągnąć prawdziwe szczęście

Bardzo dużo ludzi nie osiąga wyznaczonych sobie celów, nie realizuje marzeń, pragnień, zamierzeń i tym samym nie dochodzi do swojego szczęścia z podstawowych powodów. Dlaczego? Odpowiedzi na te pytania udzieli autor książki. Doświadczony życiowo zawodowy prawnik.

Jak żyć, aby osiągnąć prawdziwe szczęście / Bronisław Kulczycki. - Brzezia Łąka : Wydawnictwo Poligraf, cop. 2016

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68