Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W styczniu polecamy

W styczniu polecamy

Otulająca moc dekoracji. Dodatki w przytulnym klimacie

„Przytulny klimat to zdecydowanie coś, do czego dążymy w czasie urządzania wnętrza. Uwielbiamy przecież wracać do miejsc kojarzonych się z ciepłem i otulająca aurą. W takim otoczeniu cieszymy się po prostu przyjemnie oraz rodzinnie…

Co zrobić, aby to osiągnąć? Na pomoc przychodzą różnorodne dodatki, jakich w jesienno-zimowym okresie mamy naprawdę dużo. Przytulność jest na tyle wyjątkowa, że znakomicie odnajdzie się w każdej aranżacji, dzięki czemu będziemy mogli odpocząć w czasie długich wieczorów w blasku przyjemnego płomienia świec czy też okryci miłymi pledami wśród otulających tekstyliów.

Dodatki w przytulnym klimacie wcale nie muszą pojawiać się jedynie w sezonie zimowej aury. Tak naprawdę część z nich może z nami pozostać na kolejne miesiące. Czasami wystarczą niewielkie zmiany aranżacji, by uczynić ją po prostu uniwersalną i odnajdującą się o każdej porze roku.”

Otulająca moc dekoracji : dodatki w przytulnym klimacie / Aleksandra Gołko. - „Living Room”, 2023, nr 70, s. 36-46

 

Kuchnia pełna ciepła. Wystrój z domowym charakterem

„Kuchnia, z której dochodzi woń gorącej aromatycznej zupy czy świeżo upieczonego ciasta, z niczym nie kojarzy nam się bardziej niż z domowym ciepłem. W takiej przestrzeni odczuwamy pełnię szczęścia a receptory odpowiedzialne za poczucie bezpieczeństwa znacznie się wyostrzają. To kuchnia jest sercem każdego domu niezależnie od jej designu tworzy przestrzeń sprzyjającą odbywaniu podróży w najdalsze zakątki świata kulinarnego, przemycając ich wpływy w tworzone potrawy, lecz kuchnia to także ta część domu, gdzie odbywają się narady rodzinne czy rozmowy o rzeczach mniej i bardziej ważnych dla domowników. Gdy jest urządzona ze smakiem, zdecydowanie chętniej do niej zaglądamy, i to nie tylko, by zaspokoić głód.”

Kuchnia pełna ciepła : wystrój z domowym charakterem  / Marzena Sawczuk. - „Living Room”, 2023, nr 70, s. 112-116

 

Pierwszy wegański aparthotel w Polsce

„Aparthotel Plantonia to nowe miejsce na turystycznej mapie Krakowa. Działający od kwietnia 2023 roku obiekt mieści się w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Front budynku został odrestaurowany pod opieką konserwatora, a jego wnętrza wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi oraz recyklowanymi materiałami, które są zgodne z filozofią tego wyjątkowego miejsca. Do sprzątania używane są wyłącznie środki o naturalnym składzie. Z dużą uwagą traktowana jest kwestia segregacji odpadów oraz rezygnacja z jednorazowego plastiku . Wnętrza dekorują żywe rośliny, które tworzą przyjazny mikroklimat”

Pierwszy wegański aparthotel w Polsce : zachowaj swoje przyzwyczajenia i rytuały / Plantonia Aparthotel ; www.plantonia.pl. - „Living Room”, 2023, nr 70, s. 222-224

 

Archiprzewodnik po Europie

„Wędrówka przez najbardziej odważne budynki europejskie ostatnich kilku dekad. Hala targowa w Rotterdamie, nad którą okrakiem stanął blok mieszkalny. Duńskie Muzeum Morskie zbudowane pod ziemią niczym scenografia z filmu science fiction. Drewniana kapliczka w Alpach będąca duchową esencją architektury. Uczelnia w Katowicach, która jest hołdem dla śląskich familoków. To tylko kilka europejskich obiektów, które architekt Robert Konieczny i krytyk architektury Tomasz Malkowski uznali za warte zobaczenia. Każdemu obiektowi towarzyszy żywa dyskusja autorów. Dwie, czasami skrajnie odmienne opinie pozostawiają czytelnikowi miejsce na wyrobienie własnego zdania.

Robert Konieczny – uznany architekt, założyciel pracowni KWK Promes w Katowicach. Autor wielu wybitnych budynków zdobywających najważniejsze nagrody na świecie, w tym domu Arki w Brennej (tytuł najlepszego domu na świecie w konkursie Wallpaper Design Awards w 2017 r.), Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016, ex aequo I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 r.). Członek prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury.”

Tomasz Malkowski – krytyk architektury i publicysta, pracował dla „Gazety Wyborczej”, „Architektury-murator”, współtworzył magazyn „ARCH”. Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury”.

Archiprzewodnik po Europie / Robert Konieczny, Tomasz Malkowski. –  Copyright by Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała, 2020

 

Śnialnia, Śląski Underground

„Alchemia, psychodelia i buddyzm w artystycznej enklawie na Górnym Śląsku. Ezoteryczna historia polskiej inteligencji. Co to jest Śnialnia? To miejsce, w którym się śni, i przestrzeń, gdzie sny się urzeczywistnia. Ich sen był snem o wolności.

Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek wymknęli się do Śnialni z realiów PRL-u. W latach sześćdziesiątych XX wieku stworzyli przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach legendarną Pracownię, która przetrwała sześć dekad. Najpierw kusiła duchowością, a po 1989 roku – ekscesem, testując granice odzyskanej wolności. Rafał Księżyk powraca z polifoniczną, osadzoną w śląskich realiach opowieścią o tym, co wydawało się eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. W Pracowni publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób.”

Śnialnia, Śląski Underground / Rafał Księżyk. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, copyright by Rafał Księżyk, 2023

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68