WAKACJE 2018

Siódma plaga / James Rollins ; z ang. przeł. Maria Gębicka-Frąc. - Warszawa : Albatros, 2018.

Najnowsza, dwunasta książka z cyklu "Sigma Force" znanego i popularnego autora powieści sensacyjnych, rozpoczętego "Burzą piaskową". Nota bene  James Rollins to pseudonim artystyczny pisarza, właściwe nazwisko ujęte przy zapisie praw autorskich do dzieł wydawanych brzmi dosyć nam blisko : Czajkowski! Sam tytuł powieści podpowiada nam tematykę: czy starożytny Egipt rzeczywiście nawiedziło dziesięć plag, czy mogą się powtórzyć w czasach współczesnych i czego dotyczyła siódma z nich? Odpowiedź oczywiście w powieści. Zapraszamy do wcześniejszych części dostępnych w MBP i innych powieści Rollinsa, upsss, Czajkowskiego...

 

Piter / Szymun Wroczek ; przekł. Paweł Podmiotko. - Kraków : Insignis Media, cop. 2011.

Piter : wojna / Szymun Wroczek ; przekł. Patrycja Zarawska. - Kraków : Insignis Media, cop. 2018.

Książka jest kontynuacją interesującego eksperymentu, bazowanego na słynnej serii Dmitry'a Glukhovsky'ego "Metro". Projekt skierowany do młodych pisarzy zafascynowanych postapokaliptycznym światem Metra 2033 tworzy już małą biblioteczkę z kilkunastoma tytułami "Universum Metro". Powieść "Piter : wojna" Szymuna Wroczka to druga część podcyklu, sądząc po wpisie samego Glukhowskiego na obwolucie, będzie to nowy, boczny wątek tworzący Universum 2035. Dla niewtajemniczonych: wydawanie w seriach literatury s-f podserii, wątków pobocznych, sequeli i prequeli to obecnie norma, przyprawiająca o ból głowy bibliotekarzy i miłośników.  

 

Zombie.pl / Robert Cichowlas, Łukasz Radecki. - Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2016.

Zombie.pl 2 / Robert Cichowlas, Łukasz Radecki. - Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2018.

Dla miłośników kultury zombie, nie wyłączając gier komputerowych w stylu Deadrising czy Dying Light. I właśnie dedykacja dyrektora firmy Techland, twórcy i wydawcy gry Dying Light, jest najlepszą recenzją cyklu książek autorstwa duetu Robert Cichowlas-Łukasz Radecki. "Zombie" i Zombie2" to przeniesiona na tereny Polski apokalipsa krwawych bestii, z którymi zmaga się polska armia i nieliczne, ocalałe grupy śmiałków nie zarażonych śmiercionośną epidemią. Główny bohater ma jedno marzenie: przedostać się do Poznania, w którym pozostała jego żona i córka. Czy najbliżsi Karola przeżyli jak można im przyjść z pomocą? To proste - trzeba tylko pokonać kilkaset kilometrów w terenie, gdzie co krok czycha na niego straszna śmierć. W drogę! 

 

Audyt / Jacek Hugo-Bader. - Warszawa : Agora ; Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018.

O tym że JHB jest jednym z najlepszych polskich twórców reportażu wiadomo od dawna. "Autyt" jest kolejnym po książce "Skucha" powrotem do reportaży sprzed dwu dekad, w których opisywał i ujawniał drugą stronę polskiej transformacji ustrojowej. O ile w Skusze przypomniał dalsze losy polskich bohaterów Solidarności, to w Audycie Hugo-Bader spotyka zwykłych, przeciętnych Polaków, do których powrócił po ćwierćwieczu. Obecny los mieszkańców popegeerowskich wsi, byłych ubeków, czy więźniów i anarchistów jawi nam się jako dalszy ciąg bezwzględnego działania historii - tej przez duże H, traktującej jednostkę jak drobny, nic nieznaczący pyłek. Kontrowersyjne, ale reportaż ma odzwierciedlać realne losy realnych ludzi i ich spojrzenie na rzeczywistość.

 

Wielka wojna Polaków 1914-1918 / Andrzej Chwalba. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.

Jeśli ktoś miałby obiektywnie, z zachowaniem proporcji między naukową precyzją a oszałamiającą erudycją, opowiadać o odradzającej się Rzeczypospolitej, to najlepszą osobą jest prof. Andrzej Chwalba. Na stulecie restytucji Polski powstało i powstaje wiele książek, ta zapewne jest jedną z najlepiej udokumentowanych i opracowanych. W przystępny sposób ma przypomnieć czas, który poprzedzał bezpośrednio wybuch z 11 listopada 1918 roku.To wtedy zaczęły się wykluwać idee i pomysły , mające odbudować nową Polskę po krwawym światowym konflikcie. Nie tylko dla fanów historii - obchody 100-lecia odzyskania niepodległości powinny mobilizować do przeczytania tej książki każdego i każdej z nas...

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.