Slavenka Drakulić to chorwacka pisarka, publicystka i eseistka, laureatka nagród European Understanding i Best Project Book for Adaptation. Dotychczas w Polsce wydano dwie jej książki : „Oni nie skrzywdziliby nawet muchy” i „Ciało z jej ciała”. Jej najnowsza pozycja „Niewidzialna kobieta”, nawiązuje do często przemilczanego i świadomie omijanego tematu starzenia się i przemijania. Autorka na podstawie wywiadów i rozmów z bliskimi przekonała się iż istnieje potrzeba potwierdzenia że nie jesteśmy sami z naszymi uczuciami zbędności straty i zanikania. A przecież starsi ludzie, mężczyźni i kobiety, posiadają wielkie pokłady dojrzałości i mądrości, cech, które są tak rzadkie we współczesnym świecie. Książka otwiera pole do przemyśleń nad bolesnym procesem nieodwracalnego uchodzenia życia, niesprawiedliwości wieku starczego i nieuchronnej śmierci. Jednocześnie pisarka uzmysławia nam wartość literatury jako jedynej formy dotykania spraw niedotykalnych.
Jodie Picoult jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich pisarek współczesnych, a jej książki osiągnęły wielomilionowe nakłady i sprzedawane są w wielu krajach świata. Autorka znana jest z poruszania trudnych, kontrowersyjnych tematów. Również jej najnowsza książka podejmuje kwestie niezwykle aktualną, która przez kilka ostatnich lat spędzała ludzkości sen z powiek. Akcja powieści toczy się w cieniu pandemii koronawirusa, przedstawiając pełną paletę ludzkich uczuć i emocji, spowodowanych zabójczym wirusem, od obaw i smutku po nadzieję na lepsze jutro. Perfekcjonistka Diana O’Toole planuje podróż na Galapagos ze swym narzeczonym i, jak ma nadzieję, przyszłym mężem, wziętym lekarzem. Błyskawicznie rozszerzająca się epidemia powoduje że wyjeżdża tam sama, a w konsekwencji zostaje na dłużej uziemiona na rajskiej wyspie. Konieczność sprawia że bohaterka ma wiele czasu, by spojrzeć w głąb siebie. Czy wróci do codziennego życia taka sama jak dawniej?
Riley Sager to autor kilku bestsellerowych trillerów m. in. „Zamknij wszystkie drzwi”, czy „Tylko przetrwaj noc”. Jego najnowszy tytuł również należy do tego gatunku i od początku czytelnik odczuwa mistrzowskie pióro pisarza. Znana aktorka Casey Flether po nagłej śmierci ukochanego męża, próbuje wrócić do równowagi, zaszywając się w rodzinnej rezydencji położonej przy malowniczym jeziorze w stanie Vermont, z dala od zgiełku cywilizacji i wszechobecnych papparazzi. Tam racząc się dużymi dawkami alkoholu odkrywa w sobie naturę podglądacza i uzbrojona w lornetkę śledzi młode, zakochane w sobie bezgranicznie młode małżeństwo. Tom i Katherine Royce, mieszkający po drugiej stronie jeziora, początkowo wydają się Casey idylliczną parą, pozbawioną tajemnic i banalnie zwyczajną. Jednak z każdą stroną książki nabieramy podejrzeń, że są to tylko pozory. Atmosfera zaczyna się zagęszczać, czas przyspieszać, a rzeczywistość nabiera tajemniczej, być może przerażającej głębi…
Los głównego bohatera powieści „Koliber” przypomina trochę historię Guido, z filmu „Życie jest piękne” z niezapomnianą rolą znakomitego włoskiego aktora i komika Roberto Benigniego. Marco Carrera również nie ma łatwego życia, praktycznie od wieku dziecięcego po starość jego życie usiane jest nieszczęściami, traumami i życiowymi rafami, z rzadka przetykanymi chwilami radości i szczęścia. Ta pozornie zwyczajna powieść traktuje jednak o ciągłym poczuciu nadziei i optymizmu, charakteryzującym bohatera mimo wszelkich (licznych) przeciwności losu. To także rodzaj rodzinnej sagi, w której nie brak skomplikowanych relacji międzyludzkich, nieszczęśliwych miłości, chorób i upadków, a z drugiej strony melancholijna, pełna nostalgii opowiastka filozoficzna. "Koliber" Veronesiego to na pewno dobra literatura, skierowana raczej do koneserów, wymagająca niespiesznego zapoznawania się z fabułą, by lepiej zrozumieć sens powieści. Włoski bestseller został także zekranizowany, a jedną z ról zagrała utalentowana polska aktorka, Kasia Smutniak. Taki mały rodzimy akcent…
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68