Z kotką dookoła świata
Gdy podczas samotnej podróży rowerem dookoła świata Dean znajduje Nalę, kotkę porzuconą na pewną śmierć w górach Bośni, nawet nie przypuszcza, jak ciekawa czeka go przygoda. Dzięki niej z lekkomyślnego imprezowicza zmienia się w troskliwego opiekuna, a jego zabawne relacje na Instagramie sprawiają, że ich podróżą zaczyna żyć cały świat. Przynosi to mnóstwo zaskakujących perypetii… O tej pięknej kocio-męskiej przyjaźni można przeczytać w wywiadzie Krzysztofa Kwiatkowskiego z podróżnikiem, autorem książki Świat Nali Deanem Nicholsonem we wrześniowym numerze „Wróżki”.
Z kotką dookoła świata / Dean Nicholson, rozmawiał Krzysztof Kwiatkowski. - „Wróżka”, 2021, nr 9, s. 22-24
Bądź niedoskonałym
Kto z nas nie tęskni za relacją, w której można zrzucić maski, zrezygnować z pozorów, niczego nie udawać? Czego potrzeba, by poczuć taką bliskość? Być sobą, nikim więcej – twierdzi Malwina Huńczak, psycholożka, psychoterapeutka, autorka książek Siła niedoskonałości. Dlaczego perfekcyjnie nie zawsze oznacza najlepiej oraz O sile samowspółczucia. Wskazówki dla tych, którzy chcą znaleźć w sobie odwagę do bycia niedoskonałym, zamieszczone są na łamach najnowszego numeru „Charakterów”.
O sztuce bycia niedoskonałym / Malwina Huńczak. - „Charaktery”, 2021, nr 9, s. 22-26
Wszystko w rodzinie
Monarchia jest świętością dla Brytyjczyków. Windsorowie nie mają prawa do ludzkich wad. Być lojalnym wobec monarchii czy własnych uczuć? Dla Williama i Harry’go Winsdorów odpowiedź jest oczywista, choć dla obu skrajnie różna. Dlaczego Brytyjczycy przestali lubić księżną Meghan i co czeka brytyjską koronę, opowiada „Twojemu Stylowi” Robert Lacey, komentator życia rodziny królewskiej, konsultant serialu The Crown i autor książki Bitwa braci.
Wszystko w rodzinie / Robert Lacey, rozmawiała Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2021, nr 9, s. 72-75
Kto stworzył SARS-CoV-2?
Na instytucie Wirusologii w Wuhanie po wybuchu pandemii skupiły się oczy całego świata, a niedawne teorie spiskowe stały się traktowanymi poważnie hipotezami. Coraz wyraźniej słychać głosy podające w wątpliwość naturalne pochodzenie koronawirusa odpowiadającego za COVID-19. Wielu uczonych jest przekonanych, że wydostał się on z laboratorium w Chinach za… amerykańskie pieniądze. Czy znalezienie odpowiedzi na pytanie, skąd tak naprawdę wzięło się pandemiczne monstrum, może wywołać polityczne trzęsienie ziemi? Wyjaśnić to czytelnikom próbuje dr Marcin Kozera w pierwszej części cyklu Wielogłos wokół pandemii we wrześniowym „Nieznanym Świecie” .
Kto stworzył SARS-CoV-2? / Marcin Kozera. - „Nieznany Świat”, 2021, nr 9, s. 13-15
Zapomniana wspólnota
Łemkowie kojarzą się z chwytającymi za serce pieśniami i chatami porozrzucanymi malowniczo wśród krajobrazu Beskidu. Społeczność ta ma jednak za sobą bolesną i trudną historię. Jeśli interesuje Państwa historia, to w artykule Tomasza Wojciechowskiego we wrześniowym numerze „Wiedzy i Życia” możecie znaleźć ciekawe fakty o tym, skąd się wzięli Łemkowie, o ich języku, cerkwiach, tradycjach i kulturze, a także o końcu społeczności Łemków na skutek przesiedleńczej operacji „Wisła” z 1947 r.
Zapomniana wspólnota. - „Wiedza i Życie”, 2021, nr 9, s. 54-59
Wiara Słowian
Dziś w Polsce w oficjalnym obiegu panuje przekonanie, że mitologia Słowian była uboga i wtórna, wierzenia prymitywne, a kultura zacofana. Nic bardziej mylnego! Zaprzecza temu najnowsza publikacja Tomasza J. Kosińskiego Wiara Słowian. Wszyscy miłośnicy historii, wierzeń i kultury Słowian odnajdą tu m.in.: informacje na temat podstaw mitologii słowiańskiej, systemu wierzeń czy też obrzędów religijnych i magicznych. Na łamach książki autor dokonał również rekonstrukcji panteonu słowiańskiego.
Wiara Słowian / Tomasz J. Kosiński. - Warszawa : Bellona, 2020
Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939 – 1945)
Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939 – 1945) Macieja Jana Mazurkiewicza to publikacja mająca na celu zainicjować w kraju i za granicą dyskusję akademicką (i nie tylko) o zagładzie Polaków i uwrażliwiać na los narodu polskiego w latach okupacji, krok po kroku wyjaśniając, jak doszło do jednego z największych, choć dotąd nienazwanych, ludobójstw XX wieku.
Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939 – 1945): Studium historycznoprawne / Maciej Jan Mazurkiewicz. - Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2021
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68