WORLD MUSIC w jednym miejscu!
Muzyka świata to bardzo szerokie pojęcie, obejmuje w głównej mierze muzykę czerpiącą z ludowości, tworzoną w różnych zakątkach świata, często nazywana muzyką etniczną, będąca swoistą mieszanką wielu kultur, ludzi i dźwięków. Tym terminem określa się całą muzykę spoza zachodniego kręgu kulturowego, niezależnie od tego, czy jest to rock, czy dźwięki całkowicie skąpane w ludowych tradycjach jakiegoś regionu.
Termin spopularyzowany został w latach 80.XX wieku a jego celem było scharakteryzowanie nieanglojęzycznych nagrań wydawanych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wtedy to niektórzy dziennikarze, wytwórnie muzyczne czy sklepy zaczęły promować muzykę z innych krajów i kontynentów: Afryki, Azji, Karaibów czy Europy Wschodniej.
Muzyka świata (z ang. world music) jest stylem muzyki popularnej, uprawiany przez artystów czerpiących inspirację z olbrzymiego bogactwa form i brzmień muzyki etnicznej.
Walory artystyczne ( muzyczne i brzmieniowe) to np. nietypowe dźwięki bębnów i innych instrumentów perkusyjnych, różnorodne instrumentarium, nietypowość, odmienność, egzotyka, inność.
Duży wkład w popularyzację gatunku world music miało ukazanie się albumu „Graceland” Paula Simona, który do współpracy zaprosił afrykański zespół Ladysmith Black Mambazo.
Z kolei Peter Gabriel założył wytwórnię Real World by wydawać i promować artystów z gatunku world music.
Podobnie uczynił David Byrne, były lider Talking Heads , założyciel wytwórni Luaka Bop, która publikuje nagrania artystów związanych z lokalnymi tradycjami (chociaż nie lubi określenia „world music”)
National Academy of Recording Arts and Scienes (na arenie międzynarodowej znana jest dzięki przyznawanej przez tę organizację Nagrodzie Grammy) dołączyła do nagród Grammy kategorię World Music, był to rok 1992. Po 30 latach kategoria ta została przemianowana na Global Music, z podkategorią Global Music Performance z przeznaczeniem dla międzynarodowych wykonawców pielęgnujących pozaeuropejskie rdzenne tradycje.
Zapraszamy po muzykę świata, którą znajdziecie w jednym miejscu – w MEDIATECE
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68