Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do akcji "Półki wolności" zorganizowanej w ramach projektu przygotowanego przez inicjatywę "Razem 89". W Wypożyczalni dla Dorosłych znajduje się wyłączona część księgozbioru, dotycząca przełomowych wydarzeń 1989 roku i odzyskania przez nas wolności. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów!
Sekret "Solidarności" : kobiety, które pokonały komunizm w Polsce / Shana Penn ; przeł. Maciej Antosiewicz. - Warszawa : W.A.B. Grupa Wydawnicza Foksal , 2014. ISBN 978-83-280-0894-6.
Książka jest hołdem oddanym kilku niezwykłym kobietom, zasłużonym w historii współczesnej Polski. Inicjatorki i uczestniczki Tzw. Damskiej Grupy Operacyjnej stoją w cieniu odnoszących sukcesy polityczne mężczyzn, ale ich niezwykłe poświęcenie i praca przy organizacji ruchu opozycyjnego stawiają je w jednym szeregu z bohaterami "Solidarności". Anna Walentynowicz, Barbara Labuda czy Helena Łuczywo odcisnęły swe piętno nie tylko w latach 80-tych, ale i w wolnej już Polsce. Książka symboliczna także dlatego, że przypomina odległe już dla nas czasy niezwykłej jedności, prawdziwej solidarności ówczesnych bohaterów opozycji.
"Solidarność" w imieniu narodu i obywateli / [red.] Zuzanna Dawidowicz. - Kraków : Arcana, 2005. ISBN 83-89243-77-6.
Rozpatrywana z kilku płaszczyzn specyficzna dynamika rewolucji solidarnościowej w Polsce lat 80-tych. Autorzy podkreślają istotną cechę przewrotu w Polsce : to wzór rewolucji pokojowej, mającej jednak swe konsekwencje: demokracja zbyt często jest bezsilna wobec patologii mających swe źródło w zbyt daleko idących ustępstwach wobec starego systemu.Z drugiej strony Solidarność jest przykładem ruchu społecznego kształtującego postawy obywatelskie, swoistej szkoły demokracji i wzorca dla krajów pozostających w ucisku dyktatury lub z niej się wyłaniających.
Zajeździmy kobyłę historii : wyznania poobijanego jeźdźca / Karol Modzelewski. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, 2013. ISBN
Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68