Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

WRZESIEŃ 2016 - POLECAMY

WRZESIEŃ 2016 - POLECAMY

Warszawa / pomysł i oprac. graf. Grażka Lange ; teksty: Michał Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Sylwia Chutnik [i in.]. Toruń : Tako,2015.

Niekonwencjonalna książka zaprojektowana, opracowana graficznie i ilustrowana przez znaną polską graficzkę Grażynę Lange. Autorami tekstów jest 26 uznanych twórców, m.in. Marek Rusinek, Jacek Dehnel, Grzegorz Kasdepke, Sylwia Chutnik, Maciej Wojtyszko, Ola Cieślak, Joanna Olech. Są to zatem nie tylko pisarze, ale i artyści plastycy, reżyserzy, dziennikarze czy scenarzyści związani w jakiś sposób - czy to z racji tradycji rodzinnych, zamieszkania, spraw zawodowych ze stolicą. Forma szkatuły czasu, czy też książki-zagadki daje tajemniczą i intrygującą postać : każde opowiadanie jest zakończone zakładką, w której znajdujemy ilustrację z kolekcją intrygujących przedmiotów. Pozycja powstała na zamówienie hiszpańskiej serii "Moje wspaniałe miasto" przedstawia niecodzienne, oryginalne podejście do zwykłych, codziennych spraw warszawian i samej Warszawy.

 

 

Widzenia mistrza Hieronima / Łukasz Gołębiewski. - Warszawa : Burda Publishing Polska, 2015.

Powieść sensacyjno-kryminalna odbywająca się w czasach późnego średniowiecza w 1490 roku w rodzinnym mieście Hieronima Boscha. Tajemnicze okoliczności zabójstwa młodej dziewczyny są przedmiotem śledztwa prowadzonego przez papieskiego bibliotekarza i tajnego agenta biskupa de Bourbon, Jana de Vries, oraz alchemika mistrza Wennekera. Treść książki pełna jest postaci historycznych, na czele ze słynnym Hieronymusem Boschem, a także odniesień do dzieł literackich i malarstwa wybitnego artysty, przetykana jest społeczną i religijną interpretacją jego twórczości. Książka jest interesującą, niekonwencjonalną podróżą w magiczno-fantastyczny świat wielkiego średniowiecznego malarza mistyka.

 

Sceny rozbierane / Radosław Piwowarski. - Warszawa : Edipresse Polska, 2016.

 

Zestaw przezabawnych opowieści i informacji na temat powstających filmów. Podczas produkcji filmowej zaangażowane są setki osób : aktorzy, scenografowie, operatorzy, kaskaderzy, reżyserowie i cała masa innych postaci, których nazwiska pojawiają się na ekranie po zakończeniu filmu. 21 opowiadań Piwowarskiego dotyczy tych właśnie bohaterów, ich wzajemnych relacji i perypetii związanych z życiem osobistym,pracą w zespole, przyjaźniami i konfliktami. Książka jest ciekawym, pisanym "od wewnątrz" komentarzem czy glossą do książek Sławomira Kopera, opisującego życie wielu gwiazd polskiego kina. Niejednokrotnie okoliczności towarzyszące powstaniu danego filmu okazały się o wiele ciekawsze niż samo dzieło końcowe - warto czasem zajrzeć za kulisy.

 

Dom z witrażem / Żanna Słoniowska. _ Kraków : Znak Litera Nowa, 2015.

Autorka - Ukrainka o polskich korzeniach, obecnie mieszkająca w Krakowie, swym debiutem nagrodzonym przez wydawnictwo Znak zwróciła na siebie uwagę polskich krytyków. Powieść jest właściwie sagą rodzinną opowiadającą losy czterech pokoleń lwowianek, czyli ponad 100 lat historii polsko-ukraińskiej. To przywiązanie do Lwowa - jestem narodowości lwowskiej, mówi jeden z bohaterów - wynika z niezwykłej specyfiki miasta, w którym krzyżują się wpływy kilku narodów, ba, kilku cywilizacji. Prawosławni i uniccy Ukraińcy, Polacy, Rosjanie, Ormianie, Żydzi i Niemcy, a także inne mniejsze grupy etniczne stanowią o wyjątkowości miasta - mentalność troszkę przypomina legendy o przedwojennej Warszawie. Bohaterka książki stara się ocalić wielki wielobarwny witraż jednej z lwowskich kamienic, co staje się lekcją otwierania oczu na sztukę i historię.

 

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68