WRZESIEN 2017 - POLECAMY

Fioletowa krowa : 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona : antologia / Stanisław Barańczak. – Kraków : Wydawnictwo „a5”, 2007.

Poezja nonsensu jest w naszym kraju przyjmowana raczej niechętnie. Stanisław Barańczak stara się zmienić mentalność Polaków i przekonać ich do twórczości przesyconej absurdem, tak charakterystycznej dla humoru angielskiego. Owocem pracy znakomitego poety i tłumacza jest antologia „Fioletowa krowa”. To – jak wyjaśnia podtytuł – „333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona”. Utwory tłumaczone przez Barańczaka mają rozmaite długości – od dwuwersowych fraszek, po kilkunastozwrotkowe teksty. Autor ma nadzieję, że czytelnicy przy lekturze uśmiechną się co najmniej 333 razy.

 

Moi Moskale : wybór przekładów z poezji rosyjskiej od Puszkina do Ratuszyńskiej / Wiktor Woroszylski. - Wrocław : Biuro Literackie, 2007.

W "Moich Moskalach" prezentowanych jest 210 wierszy 65 poetów, m.in. Anny Achmatowej, Gennadija Ajgiego, Josifa Brodskiego, Maryny Cwietajewej, Natalii Gorbaniewskiej, Włodzimierza Majakowskiego, Osipa Mandelsztama, Bułata Okudżawy i Aleksandra Puszkina. Książkę uzupełniają noty o poetach, w których tłumacz w bardzo osobisty sposób pisze o poszczególnych twórcach. Antologia ta jest swoistym podsumowaniem trwającej pięćdziesiąt lat przygody Woroszylskiego z poezją rosyjską. Pracę nad książką rozpoczął w połowie lat osiemdziesiątych i kontynuował do ostatnich dni życia.

 

Na szali znaków : czternastu poetów francuskich / Krystyna Rodowska. - Wrocław : Biuro Literackie, 2007.

Tomik nie jest, co sama autorka wyboru podkreśla, jakimś skończonym obrazem współczesnej poezji francuskiej. ci, których Rodowska w swoim wyborze uwzględniła, to w większości autorzy, których twórczość ulega wciąż jeszcze zmianom, ewoluuje, oni sami „są w ruchu, a wszelka próba interpretacyjnego przyszpilenia tego, co piszą i jak piszą, tak naprawdę może być jedynie rekonesansem arbitralnym i prowizorycznym.”

 

 

Dante i inksi : poezyjŏ / w tł. Mirosława Syniawy. - Kotórz Mały : Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej ; Opole : Silesia Progress, 2014.

OSEPH VON EICHENDORFF

SPŌMNIYNIE
(Erinnerung)
1
Ty ptŏszku, cojś przifurgnōł sam
Z daleka, lipo, co tak sie
Kolybiesz, zdrzōdło, pedzcie mi
Kaj isto tyn mōj hajmat je.

(…)

Powyższy wiersz to fragment „Dante i inksi” – zbioru poezji w znakomitym, śląskim przekładzie Mirosława Syniawy, który w jednym tomie zgromadził wiersze i fragmenty większych dzieł takich autorów jak Horacy, Dante, Anioł Ślązak, William Blake, Eichendorff, Yeats czy Jesienin. Dante i inksi to kolejna pozycja z serii Canon Silesiae wydawanej przez Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej.

 

 

 

Wybór poezji / Iwan Franko ; oprac. Florian Nieuważny. -  Wrocław ; Kraków : "Ossolineum", cop. 2008.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2020-07-16
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Marcinem Ogdowskim

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
16.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

2020-07-30
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
30.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

NAJNOWSZE FILMY
 

Wirtualne spotkanie z Rafałem Hetmanem

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Dębskim

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.