Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

WRZESIEŃ 2020 - POLECAMY

WRZESIEŃ 2020 - POLECAMY

Prawa epidemii : skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? / Adam Kucharski ; przełożyła Jowita Maksymowicz-Hamann. - Warszawa: Wydawnictwo Relacja, 2020.

Autor jest uznanym matematykiem i epidemiologiem, profesorem brytyjskiej London School of Hygiene and Tropical Medicine, specjalistą badającym wirus Ebola w Afryce Zachodniej i Zica w Ameryce Południowej oraz autorem matematycznych symulacji rozprzestrzeniania się epidemii. Książka napisana została w języku angielskim co ważne PRZED wybuchem epidemii Covid-19! Nieprzypadkiem w angielskim piśmie The Times ukazała się recenzja ze zdaniem "Trudno sobie wyobrazić bardziej aktualną książkę". Co prawda nie znajdziemy w niej informacji na temat obecnej epidemii, ale tematyka zadowoli najbardziej wybrednych czytelników interesujących się współczesną nauką. Na podstawie teorii zdarzeń noblisty Ronalda Rossa (tego od malarii) uczeni zainteresowali się podobieństwem między rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych a modelami matematycznymi dotyczącymi innych zjawisk społecznych i gospodarczych, jak kryzysy ekonomiczne. "Prawa  epidemii" to pasjonująca lektura jak najbardziej na czasie: po wybuchu epidemii nie tylko nasze zdrowie jest zagrożone - słychać już grzmoty burzy ekonomicznej... 

 

Statystycznie rzecz biorąc czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla / Janina Bąk. - Warszawa: Wydawnictwo WAB, 2020.

Znane jest powiedzenie że istnieją kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Autorka powyższej książki znana jest ze świetnych opowieści o liczbach i liczeniu podawanych z charakterystycznym poczuciem humoru m.in. na blogach czy filmikach You tube. W obecnych czasach zalew informacji spowodował zanik umiejętności krytycznej weryfikacji źródeł i wzrost szkodliwej, antyracjonalnej i antynaukowej działalności różnego rodzaju demagogów, jak antyszczepionkowcy ( w czasach pandemii!), płaskoziemcy czy podpalacze masztów 5G.  Szerząca się niczym epidemia ignorancja ma swe źródło właśnie w braku umiejętności prawidłowego wnioskowania na podstawie przesłanek. Janina Bąk jest doskonałym przewodnikiem pozwalającym unikać błędów i metodologicznych pułapek.

 

Instynkt sztuki : piękno, zachwyt i ewolucja człowieka / Denis Dutton. - Kraków : Copernicus Center Press, 2019.

Słynny harvardski psycholog Steven Pinker powiedział kiedyś o profesorze Duttonie, że jest to intelektualny lider i jeden z najbardziej wpływowych nauczycieli akademickich na  świecie. Ten filozof, teoretyk estetyki, krytyk i publicysta napisał książkę, która naprawdę może zrewolucjonizować nasze rozumienie sztuki. Doskonała orientacja w odkryciach współczesnej etologii, psychologii eksperymentalnej i antropologii ewolucyjnej a z drugiej strony teorii dzieła literackiego i ewolucyjnej teorii literatury pozwoliły mu na nowe spojrzenie na sztukę jako wytwór człowieka. Wydaje się że ta próba zasypania przepaści między nauką i sztuką może przynieść korzyść obu dziedzinom, bez konieczności wyboru która z nich jest ważniejsza i dlaczego. Ważna, istotna pozycja dla każdego, kto interesuje się współczesną humanistyką - być może tak, jak w etnografii "Złota gałąź" Jamesa Frazera, czy "Psychologia i życie" profesora Zimbardo. Być może jest to jedno z dzieł wyznaczających przyszłośc nauk humanistycznych.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68