Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

WRZESIEŃ 2021 - POLECAMY

WRZESIEŃ 2021 - POLECAMY

Bibliotekarka z Paryża / Janet Skeslien Charles ; przełożyła Ewa Ratajczyk. - Kraków : Mando, 2021.

W 1920 roku w Paryżu otworzono Amerykańską Bibliotekę, której fundatorką była pochodząca z Ohio absolwentka paryskiej Sorbony hrabina Clara Longworth de Chambrun. W momencie wybuchu II wojny światowej zarządzała nią energiczna i odważna Dorothy Reeder i jej współpracownik Rosjanin Boris Nieczajew. Obok tych historycznych postaci autorka książki stworzyła fikcyjną postać młodej paryżanki Odile Souchet, zachwyconej możliwością pracy w Bibliotece przy rue de Teheran. To prawdziwa historia współpracy pracowników biblioteki z Ruchem Oporu i odwadze ludzi kultury, którzy musieli odnaleźć się w trudnym momencie dziejów w zdobytej przez Niemców i okupowanej stolicy Francji. Ciekawym zabiegiem pisarki jest przeniesienie akcji w lata 80-te i dodanie współczesnej młodej bohaterki – amerykanki Lily, która zaprzyjaźnia się z tajemniczą starszą kobietą o niezwykłej biografii. Janet Skeslien Charles stworzyła na bazie autentycznego epizodu z czasów wojny niezwykłą historię o przyjaźni,, miłości i sile literatury.

Dziennik utraconej miłości / Eric Emmanuel Schmitt ; tłumaczenie Łukasz Muller. - Kraków : Znak, 2021.

Jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnej literatury, znany młodszym czytelnikom głównie z lektury „Oskar i Pani Róża” podejmuje osobisty i trudny temat śmierci własnej matki. Obok „Smutku” C.S. Lewisa jest to chyba najwybitniejsza książka o odchodzeniu najbliższej osoby, autor kreśli tu psychologiczny portret pisarza i myśliciela, który musi zmierzyć się osobiście z traumą śmierci. Zjawisko śmierci często omijane i skrywane we współczesnej kulturze Schmitt poddaje głębokiej analizie, pełnej filozoficznych przemyśleń, emocji i odniesień. Książka, choć trudna tematycznie, napisana jest prostym i dostępnym a jednocześnie dobitnym językiem.

Życie jest sztuką : o korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni / J.K. Rowling ; tłumaczyli Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz. Poznań : Media Rodzina [2015].

Bazą psychologicznej książki J.K. Rowling, jednej z najbardziej znanych pisarek literatury popularnej, jest przemówienie autorki przygód Harrego Pottera na zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Harvarda. Absolwenci uczelni poznali metody postępowania dające, zdaniem Rowling, podstawy do osiągnięcia życiowego sukcesu. Obok wielkiej roli, jaką gra w naszym osobistym i zawodowym życiu siła wyobraźni, pisarka zwraca uwagę na rolę odwagi w przyjmowaniu porażek. Porażka jako zjawisko, które może nam przynieść siłę i korzyści w postaci niezbędnego doświadczenia, stać się może motorem napędowym, pozwalającym osiągać dalsze cele. Trzeba tylko odwagi, wyobraźni i umiejętności które pozwolą nam przekuć ją w zwycięstwo. No i odrobina ryzyka – aby się nie poddawać musimy je podejmować!

Ostatnie lato rozumu / Tahar Diaout ; przełożyła Gabriela Hałat. - Warszawa : Claroscuro, 2020.

Ostatnia, niedokończona powieść kabylskiego intelektualisty, zabitego przez islamskich fundamentalistów w 1993 roku. Ponieważ wśród zainteresowań autora znajdowały się jednocześnie matematyka i poezja, w jego twórczości odnaleźć możemy zarówno plastyczny pełen symboliki styl, jak i rzeczowy, chłodny racjonalizm wiodący do wniosku że pisarz antycypował groźną przyszłość. Akcja powieści toczy się w stolicy Algierii na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, gdy groźne zmiany zawładnęły tym krajem. Główny bohater, właściciel księgarni jest z jednej strony bezradny wobec rozprzestrzeniającego się wokół terroru religijnego fundamentalizmu, z drugiej strony ma w sobie niezwykłą siłę człowieka wolnego dzięki literaturze, potrafiącego zachować swoje zasady w zdeprawowanym, wykoślawionym moralnie otoczeniu. Książka wymagająca namysłu i skupienia, warta jednak poświęcenia czasu – mamy nawet wrażenie że stawia nas poza czasem – w tym znaczeniu jest ponadczasowa.

Wąski pas lądu / Christine Dwyer Hickey ; przełożyła Magdalena Iwińska. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2021.

Literacki portret jednego z najwybitniejszych malarzy amerykańskiego realizmu XX wieku.   Jednocześnie jest to studium amerykańskiego społeczeństwa kilka lat po wygranej wojnie, gdy pozornie wydawało się że dobra przyszłość jest w pełni gwarantowana. Edward Hopper przechodzi okres twórczej niemocy, na który nakłada się kryzys relacji między malarzem a jego małżonką. Ba, wydaje się że niemoc artystyczna Hoppera wynika wręcz z nadmiernego i uciążliwego osaczania przez nadopiekuńczą Jo. Wśród licznych pozostałych postaci skreślonych przez Christine Dwyer Hickey na szczególną uwagę zasługują dwaj 10-letni chłopcy: Michael, niemiecka sierota wojenna, dziecko hitlerowskiego żołnierza, które jako jedno z tzw. „Dzieci Trumana” miało zostać wychowane w USA by pozbyć się wojennej traumy i zdobyć nowy dom; drugi z chłopców to dziecko bogatej amerykańskiej rodziny. Richie pozornie ma wszystko, czego brakuje Michaelowi, ma kiedyś zostać liderem w amerykańskim społeczeństwie, ale tak naprawdę jest osamotniony i rozpaczliwie bezradny. A jak Państwo wiedzą, Edward Hopper to samotność ustanowił głównym wątkiem swej twórczości.

Mireczek : patoopowieść o moim ojcu / Aleksandra Zbroja. - Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2021.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68