Co Ryszard Kaja miau na myśli - plakaty
2017-05-26 09:55:00

Biblioteka Główna - Galeria Pod Sową

czerwiec 2017 r.

RYSZARD KAJA, malarz, grafik i scenograf, nałogowy podróżnik i kolekcjoner starych zdjęć i dagerotypów. Urodzony w 1962 r. w Poznaniu w rodzinie artystycznej.

Jako scenograf debiutował rekonstrukcją scenografii Baksta do spektakli Diagilewa w 1988 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi, tu w 1989 r. otrzymał pierwszą „Złotą Maskę” za oprawę plastyczną Ernani Verdiego.

Do dzisiaj zrealizował około 200 scenografii operowych, baletowych, musicalowych, do dramatu i dla telewizji, także filmu, w tym i animowanego a wzajemne przenikanie się teatru i malarstwa, podobnie jak unikalny sposób projektowanie kostiumów teatralnych, szybko stały się elementami jego rozpoznawalnego stylu.

Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem „niemodnym”, a jego ostentacyjna indywidualność opiera się na szczególnej figuratywności, zbudowanej na rzeczywistości nastrojów, kolorze i tego co niezapisywalne, co wymyka się słowom. Wielka pasją, oprócz twórczości scenograficznej, stały się ostatnimi laty dla Ryszarda Kai plakaty, które oparte są najczęściej na malarstwie i nawiązują do polskiej szkoły plakatu. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała dnia codziennego i szacunek dla zwyczajności.

Niespodziewanie, gdy był na szczycie popularności  porzucił jednak nagle teatr i zajął się plakatem.