Syria w obiektywie Pawła Pieniążka – spotkanie w Kawiarence „Pod Sową”
2019-07-31 12:14:00

23.10.2019 r. godz. 18:00

Zapraszamy 23.10.2019 r., godz.18:00 do Biblioteki Głównej, ul. Wielkopolska 1a na spotkanie z korespondentem wojennym Pawłem Pieniążkiem pt. „ Syria w obiektywie Pawła Pieniążka”

Dziennikarz Paweł Pieniążek pod koniec września 2017 r. znalazł się na północy tego kraju, na terenach zamieszkiwanych głównie przez Kurdów, gdzie spędził dziewięć kolejnych miesięcy. Jego książka jest próbą zrozumienia i opowiedzenia, dlaczego w ogóle Syryjczycy obudzili się podczas arabskiej wiosny i dlaczego ten antyrządowy zryw przeistoczył się w wojnę wszystkich ze wszystkimi pod dyktando wielkich mocarstw.

Bazując na własnym doświadczeniu dziennikarskim Paweł Pieniążek opowie o skomplikowanych relacjach między samymi Kurdami, Turkami i wielkimi mocarstwami. Podczas spotkania zaprezentowani zostaną bohaterowie – zarówno bojownicy różnych grup na pograniczu iracko-syryjsko-tureckim, ale też zwykli ludzie, którzy dali się uwieść brutalnej ideologii Państwa Islamskiego, świadkowie zmian, jakie dokonywały się, gdy ich miasta przechodziły z rąk do rąk.

Paweł Pieniążek (ur. 1989) – dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Jego artykuły ukazywały się m.in. na portalu Gazeta.pl, w „Gazecie Wyborcze” i „Krytyce Politycznej”. Autor książek  Pozdrowienia z Noworosji i Wojna, która nas zmieniła. Przekład tej pierwszej ukazał
się w Stanach Zjednoczonych ze wstępem profesora Timothy’ego Snydera.  Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka Po Kalifacie. Nowa wojna w Syrii.

Grudzień 2019
2019-12-17
Stoliki językowe – nauka języka czeskiego, oraz języka ukraińskiego od podstaw

17.12.2019. godz. 18:00