Pan Toti
2020-03-26 15:55:00

tel. 32 471 67 68 w. 38

Z początkiem marca na półki Biblioteki trafiła książka „Pan Toti i tajemniczy tunel”. Dedykowana jest dzieciom przedszkolnym i nieco starszym, rozpoczynającym naukę czytania. W treść bajki wpleciono słowniczek górniczy wyjaśniający dzieciom jak powstał węgiel, jak wygląda kopalnia, dlaczego praca górnika jest ciężka i niebezpieczna. Dziecko pozna również legendy i tradycje górnicze.

Książki z cyklu „Pan Toti" zachwycają dzieci zadziwiającymi przygodami i bogactwem ilustracji, natomiast rodzice doceniają ich edukacyjno-wychowawczy charakter. Ciekawy układ typograficzny, z tekstem dzielonym na małe cząstki i z kolorowymi wypowiedziami bohaterów, pobudza dzieci do samodzielnej nauki czytania, a zgadywanki obrazkowe i zadania do wykonania zapewniają dodatkową zabawę.

Pan Toti to malutki człowieczek, który kopie pod ziemią w kopalni ukrytej pod podłogą. Zawsze znajduje skarb, który pomaga w rozwiązaniu zaistniałego problemu na wyspie. Dzieci poznały Pana Totiego z wcześniejszych książek, a także z serialu animowanego. Wydawcą książki jest Fundacja Pan Toti i Przyjaciele promująca czytelnictwo wśród dzieci poprzez postać polskiego bohatera książek - Pana Totiego.

Druk książki został sfinansowany przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Patronat medialny nad książką objęli: TVP 3, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Sztolnia Królowa Luiza, Kopalnia Guido, Rodzinny Kraków.
Fundacja Pan Toti i Przyjaciele rozesłała bezpłatne egzemplarze książki „Pan Toti i tajemniczy tunel” do bibliotek na terenie objętym działaniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W związku z premierą książki Fundacja Pan Toti i Przyjaciele zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych w śląskich gminach górniczych. Szczegóły na stronie pantoti.pl.

Sierpień 2020
2020-08-13