Od bobra do zimorodka. Fragmenty fauny Jastrzębia-Zdroju - wystawa fotograficzna Ireneusza Jaworskiego
2021-01-04 09:11:00

Galeria "Pod Sową"
STYCZEŃ

Zaprezentowane zdjęcia zrobiłem przed laty, na terenie przy kopalni "Moszczenica" w Jastrzębiu-Zdroju, po jej likwidacji w 2000 roku. Zdewastowane środowisko pozostawione samo sobie, zaczęło się odradzać, co pozwoliło na naturalne zasiedlanie przez wiele gatunków zwierząt – nawet tych, których tu nigdy przedtem nie widziano.

Tak było np. w przypadku derkacza i bobra. Derkacz znalazł tutaj swoje ulubione miejsca na niekoszonych łąkach. Bóbr przywędrował do rzeczki Ruptawki, której jakość wody znacząco się poprawiła. Pokazały się też ryby.

Ten stan poprawy środowiska trwał do roku 2017, kiedy to przyległe do byłej kopalni gminne tereny na powrót zostały zagospodarowane. Teraz czystość wody w Ruptawce, ulega znacznym wahaniom, co skutkuje śnięciem ryb. Derkacz już od 3 lat nie przylatuje. Jego ulubionego środowiska już nie ma. W tej nierównej „walce” zawsze wygrywa człowiek, ale czy należy się z tego cieszyć?!

Ireneusz Jaworski