Filia nr 3 w lutym poleca
2021-02-02 12:34:00

ul. Krakowska 38

Warto wiedzieć!

8 lutego 1931 r. urodził się Bogdan Butenko – grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży. Zyskał on w pełni zasłużony status klasyka gatunku.

Wśród najbardziej znanych książek które zilustrował Bohdan Butenko są m.in. Gucio i Cezar Krystyny Boglar, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna, Wakacje z duchami Adama Bahdaja, seria Mors, Pinky…Dariusza Rekosza, Pan Kreseczka Wandy Chotomskiej i wiele, wiele innych. Był twórcą takich znanych postaci jak Gapiszon (bohater serialu telewizyjnego) czy Kwapiszon (bohater komiksu).

Współpracował z wieloma czasopismami dla dzieci tj. Świerszczyk, Miś czy Płomyk.

Sposób, w jaki rysował Butenko, jest bardzo charakterystyczny i przypomina dziecięce rysunki.

W naszej bibliotece też znajdziemy wiele książek ilustrowanych przez pana Butenkę, zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi ilustracjami.