Agnieszka Witczak Śląskim Bibliotekarzem Roku 2020
2021-03-17 09:55:00

Agnieszka Witczak została Śląskim Bibliotekarzem roku 2020, teraz powalczy o zwycięstwo w konkursie ogólnokrajowym.

Agnieszka Witczak - kustosz, kierownik Wypozyczalni Literatury dla Dorosłych, absolwentka filologii polskiej oraz studiów kulturoznawczych o specjalności kultura literacka, pedagog, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w jastrzębskiej bibliotece i Zakładzie Karnym. Posiada 9-letnie doświadczenie w organizowaniu działań promujących literaturę i czytelnictwo.

W 2020 roku największym wyzwaniem było sprawienie, aby działania na rzecz bibliotek kontynuować w zupełnie nowej formie. Agnieszka stanęła na wysokości zadania. Od marca zaangażowała się w tworzenie wirtualnej alternatywy dla tradycyjnej Biblioteki. Skutecznie kreowała wizerunek nowoczesnej bibliotekarki. Zorganizowała i przeprowadziła wirtualne i hybrydowe spotkania autorskie, cykl filmów prezentujących najciekawsze nowości, filmy prezentujące rodzaje literackie oraz prezentacje dotyczące literatury czeskiej.

Od 9 lat prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece, a od 6 lat w ramach DKK regularnie spotyka się z osadzonymi z jastrzębskiego Zakładu Karnego. Przez te lata współpracy z Zakładem Karnym Agnieszka Witczak zorganizowała wiele spotkań autorskich oraz wykładów tematycznych, podczas których zachęcała do sięgnięcia po literaturę. Współpracowała z Zakładem Karnym w zakresie konsultacji zakupu księgozbioru, a także udostępniania osadzonym zbiorów jastrzębskiej Biblioteki.

Agnieszka jest również autorką cykli Odkurzamy klasyków, Papierowe Miasta, Czechosfera dotyczących literatury w szerokim aspekcie i cieszących się dużym zainteresowaniem czytelników.

Prowadziła Stoliki językowe – warsztaty języka polskiego dla obcokrajowców. Wprowadziła w tajniki gramatyki i fleksji wielu Ukraińców, Kazachów, Algierczyka i Anglika, a kilkoro z jej uczniów w marcu 2020 roku otrzymało certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego. W 2020 roku w ramach działań na rzecz osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju Agnieszka organizowała rozmowy z pisarzami oraz podcasty literackie transmitowane w tamtejszym radiowęźle.

Agnieszka Witczak jest osobą kreatywną, odpowiedzialną i potrafiącą pracować w zespole i nim kierować. Chętnie udziela wsparcia i pomocy współpracownikom i czytelnikom. Wszystkie podejmowane przez nią inicjatywy są wynikiem szczególnego zaangażowania
w swoją pracę. Pasjonatka literatury, zamiłowanie do książek wpaja wszystkim napotkanym osobom. Jest pracownikiem kompetentnym, cenionym przez pisarzy, krytyków, blogerów literackich i wydawców.

XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Bibliotekarz Roku 2020.

Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2020 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań.  To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej  społecznej aktywności.

Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego wybierani są najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach, w drugim etapie, spośród laureatów regionalnych dokonuje się wyboru Bibliotekarza Roku 2020 cieszącego się największym uznaniem w kraju.