Wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk
2021-04-08 10:06:00

Galeria "Pod Sową"
KWIECIEŃ

Intrygująca, barwna i nietuzinkowa – tak w skrócie można opisać wystawę Moniki Ślósarczyk.

Monika Ślósarczyk uzyskała dyplom ASP w Krakowie w 1996 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni Jana Szancenbacha z aneksem w pracowni kaiążki i typografii Jana Banaszewskiego. Prócz malarstwa sztalugowego zajmuje się artystycznym wykończeniem wnętrz-mozaika ceramiczna, sztukateria, fresk, płaskorzeżba itp. Była uczestnikiem około 50 wystaw zbiorowych oraz 80 indywidualnych. Jest twórcą happeningów np.:''lepienie owiec", "owsik Krzywicki", uczestnikiem plenerów malarskich krajowych i zagranicznych. Prace, oprócz wielu domów prywatnych można oglądać min. w restauracji "Wierzynek" w Krakowie, Willi Dycjusza (odtworzenie fresków Sali Kominkowej we współpracy z konserwatorem i historykiem) w Krakowie, etnochacie "Topolej" w
Goleszowie, hotelu "Góral" w Szczyrku, zajeżdzie "Korbasowy Dwór" w Cieszynie...W gminie Łobez odnowiła pomnik żołnierzy polskich i radzieckich, zniszczony krzyż poniemiecki i dzwonnicę w Zajezierzu. Była rzeczoznawcą dla policji w Łobzie. Zamieszkała tymczasem w Wiśle...

Styl Moniki Ślósarczyk wymyka się próbom klasyfikacji, przyporządkowania do określonego kierunku w sztuce. W centrum świata artystycznego artystki znajduje się człowiek.  To nić przewodnia łącząca stałe przejawy fascynacji naturą ludzką i wnikliwą obserwacją jej specyfiki. Niekończące się eksperymenty związane z budulcem, wychodzą poza tradycyjne techniki i łączą się z niebanalnymi wizjami malarskimi. Artystka nie korzysta z tradycyjnych farb olejnych, a stosuje technikę własną opartą na chemii budowlanej (pigmentach, klejach itp.). Charakterystyczne dla jej stylu jest to, że maluje na kolorowym płótnie z nadrukami. Artystka swoimi obrazami znakomicie opowiada historie życia niejednego z nas.

~Katarzyna Bator

--------------------------