W listopadzie Filia nr 9 poleca
2021-10-30 10:50:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto upamiętnia uchwalenie „Deklaracji Praw Dziecka” w 1959 roku  i „Konwencji o Prawach Dziecka” w 1989 roku. Celem tych dokumentów jest zapewnienie jak najlepszej opieki i ochrony najmłodszych.

Te międzynarodowe umowy mają na celu wspólne starania dla dobra dzieci. Istotnym elementem jest zwrócenie uwagi na cierpienie najmłodszych. Miliony dzieci żyje w ubóstwie, są ofiarami dyskryminacji, często są sprzedawane i werbowane do udziału w konfliktach zbrojnych.

Dzień ten ma za zadanie  przestrzeganie praw dzieci na całym świecie i troski o ich właściwy rozwój.

Prawa dziecka, to konkretne prawa pozwalające chronić dzieci na całym świecie, których celem jest zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, szacunek i zaufanie.

Każde dziecko ma prawo do nauki, życia bez przemocy, prywatności, adopcji, do ochrony przed wyzyskiem, do podtrzymywania kontaktów z rodzicami i wiele innych.

Jakich? zapraszamy do biblioteki. Proponujemy rodzicom i dzieciom ciekawe opowieści o prawach dziecka: „12 ważnych praw: polscy autorzy o prawach dla dzieci”, „Prawa dziecka: akceptuję, co czuję” – dzięki grom i ćwiczeniom zawartym w książce poznasz swoje prawa.

Zapraszamy!