Spotkanie autorskie dla młodzieży z Pawłem Goźlńskim
2021-11-17 15:06:00

23.11.2021 r.  godz. 12:00

23.11.21 r. o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z Pawłem Goźlińskim, autorem książki „Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim”.

Uczestnicy spotkania poznają sylwetkę mniej znanego z braci Piłsudskich, który jednak zapisał się w światowej nauce, a szczególnie etnografii ludów pierwotnych, badając tajemniczy, wymierający lud Ajnów, zamieszkujących japońską wyspę Hokkaido, Sachalin i Kuryle. Poznamy młodość bohatera, oraz wpływający na dalsze życie Bronisława epizod związany z planowanym zamachem na cara Mikołaja, przez który skazano go na karę śmierci, zamienioną potem na wieloletnie zesłanie na wyspę Sachalin. I to właśnie na wyspie leżącej na drugim końcu świata blisko Japonii, zwanym przez Czechowa piekłem, spotyka Bronisław Piłsudski swój azyl, sens i cel życia, znajduje miłość i rezygnując z reguł cywilizowanego świata i romantycznych idei niepodległościowych, osiada wśród wymierającego ludu. Warto poznać los starszego brata Józefa Piłsudskiego – Dziuk to jedna z najważniejszych postaci naszej historii, pamiętajmy jednak że Bronisław dla nauki zrobił znacznie więcej!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” - 2021