Wystawa malarstwa Agaty Tomorowicz - Autoapostrofy
2022-01-07 15:16:00

Galeria "Pod Sową"
STYCZEŃ

Jestem mieszkanką Jastrzębia-Zdroju od 1971 r., z wykształcenia magistrem położnictwa (23 lata pracy w zawodzie położnej: w szpitalu, jako położna środowiskowa, w Poradni Dziecięcej i Poradni dla Kobiet). W wyniku 2 udarów i związanej z nimi utraty sprawności, postanowiłam spełnić marzenia z dzieciństwa o malowaniu i rysowaniu. Rozpoczęłam Studia na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie we wrześniu 2021 r. obroniłam tytuł Licencjata Malarstwa. Prezentowane na wystawie prace powstały w latach 2020 – 2021, mogę więc powiedzieć, że z powodu zawirowań związanych z pandemią, są bardziej zwrotem ku mnie samej, niż ku wymaganiom stawianym przez Akademię. Obrazy, także te których tutaj nie ma, pomieściły w sobie to wszystko czego doświadczyłam w trakcie procesu malowania: pasję tworzenia, lęk, nadzieję, brak nadziei, przekraczanie lub tylko zbliżanie się do granic własnych możliwości, wsparcie rodziny, przyjaciół, znajomych, instytucji. Posłużyłam się w nich nie do końca realistycznymi wizerunkami zwykłych-niezwykłych ludzi, których drogi krzyżowały się z moimi, w ciągu kilku ostatnich lat. Każda z napotkanych osób, poza tym, że była po prostu sobą, dla mnie była drogowskazem, punktem odniesienia, inspiracją, pretekstem do refleksji nad moim własnym życiem.