Filia nr 9 w kwietniu poleca
2022-04-01 15:18:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

23 Kwietnia przypada  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIAŻKI i PRAW AUTORSKICH. Święto obchodzone jest w ponad 100 krajach od 1995 roku. W tym dniu organizuje się spotkania autorskie z pisarzami, imprezy związane z czytelnictwem, organizuje się kiermasze książek, które można kupić w promocyjnych cenach.

Pomysł narodził się w Katalonii w 1926 roku z inicjatywy  Vincenta Clavela Andresa – wydawcy z Walencji. Tego dnia – 23 kwietnia, w tym regionie obchodzone jest święto narodowe ku czci świętego Jerzego – patrona książki.

Zgodnie z tradycją, w tym dniu mężczyźni obdarowują  kobiety czerwonymi rożami – co symbolizuje krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego, kobiety z kolei  w podziękowaniu  ofiarują mężczyznom  książki.

Ciekawostką jest, że w Wielkiej Brytanii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, a dzień św. Jerzego 23 kwietnia – kiedy to odbywa się Noc Książki, gdzie można kupić je za symboliczną cenę.

Prawo autorskie – część prawa własności intelektualnej zawierające przepisy wydane z myślą o ochronie interesów twórców i dotycząca stosunków prawnych związanych z tworzeniem, korzystaniem z utworów i ich ochroną”.

Obejmuje ogół uprawnień majątkowych i osobistych (dualizm). Naruszenie praw autorskich pociąga za sobą odpowiedzialność  cywilną  i karną.

Prawa autorskie osobiste nie wygasają nigdy i nie mogą zostać zbyte, prawa autorskie majątkowe są zbywalne i dziedziczne, w Polsce trwają przez czas życia twórcy i z reguły 50 lat po jego śmierci lub opublikowaniu utworu (gdy prawa autorskie majątkowe przysługują osobie prawnej), co zapewnia autorowi i jego potomkom „godne życie”.

Bez ustawy o prawie autorskim rynek książki mógłby już nie istnieć. W Polsce obowiązuje ustawa O prawie autorskim i prawach pokrewnych od 1994 roku.