Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Aktualności

OTO JEST M. ŠAŠEK – wystawa ze zbiorów Wydawnictwa Dwie Siostry
2022-05-04 16:21:00

Galeria "Pod Sową"
ul. Wielkopolska 1a
MAJ 2022

Paryż, Rzym, Nowy Jork, Londyn, Monachium, Wenecja – każde z tych miast ma inną historię i niepowtarzalny klimat, a dzięki mistrzowskim ilustracjom Miroslava Šaška możne je odwiedzić wszystkie naraz.  Imponujące budynki, słynne place i piękne parki uwiecznione na kartach tworzonych od końca lat 50. XX wieku serii przewodników-albumów „Oto jest…” , które przyniosły Miroslavovi Šaškovi międzynarodową sławę i do dziś zachwycają młodych czytelników na całym świecie. Te wysmakowane artystycznie i pełne humoru ilustracje zapraszają do świata sprzed kilku dekad, prezentując nie tylko budynki, ale także zwyczaje, stroje, pojazdy i mnóstwo ciekawych szczegółów. W interesujący i zabawny sposób przedstawiają słynne miasta, zachęcając zarazem do podróżowania i uważnego odkrywania nowych miejsc. Wydawnictwo Dwie Siostry wydało dotąd sześć tomów serii: "Oto jest Paryż", "Oto jest Londyn", "Oto jest Rzym", "Oto jest Nowy Jork", "Oto jest Monachium" i "Oto jest Wenecja". Na podstawie tych tytułów przygotowało też wystawę, która oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Miroslav Šašek (1916–1980) Czeski ilustrator, malarz, autor książek dla dzieci. Z wykształcenia architekt. W 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Osiedlił się w Monachium, gdzie przez kilka lat pracował w Radiu Wolna Europa. Podczas wakacji w Paryżu wpadł na pomysł książki "Oto jest Paryż". Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała 18-tomową serię książek dla dzieci o miastach świata, która przyniosła Šaškowi międzynarodową sławę. Dwa kolejne tomy – "Oto jest Londyn" i "Oto jest Nowy Jork" – zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku (w latach 1959 i 1960).

Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Głównej, przy ul. Wielkopolskiej 1a, od 4 do 31 maja  2022 r.

Wstęp wolny, zapraszamy!

    

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68