W maju Filia nr 9 poleca
2022-05-04 17:59:00

ul. Wodeckiego 2

CZY WIECIE, ŻE …

Dnia 4.05.2022 r. okrągłe urodziny obchodzi autor książek dla dzieci i młodzieży, Grzegorz Kasdepke. Urodził się 4 maja 1972 roku. Jeden z najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dla dzieci. Jego książki niemal zawsze osiągały statusy bestselerów.

Z TEJ OKAZJI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO i JESZCZE WIELU WSPANIAŁYCH KSIĄŻEK.

Najważniejsze jego dzieła: „Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko”, „Detektyw Pozytywka”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. Jest również dziennikarzem, współautorem programów telewizyjnych. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był wieloletnim redaktorem naczelnym „Świerszczyka”. Laureat wielu nagród, m.in. Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2002). W 2016 r nie przyjął Brązowego Medalu ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od ministra Piotra Glińskiego. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła dołączyć pisarza do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Jak sam autor mówi w wywiadzie na łamach „Teologii politycznej”: „Nic nie zmieniło się od czasów, gdy dwaj bystrzy naukowcy o nazwisku Grimm jeździli od wioseczki do wioseczki spisując ludowe opowieści. Świat nadal jest okrutny, tyle, że zamiast złych czarownic, spotykamy, np. złych panów prezesów. Nadal dzieci cierpią strach, poniżenie czy czują się samotne (…). O tym wszystkim należy umiejętnie opowiadać młodym czytelnikom”.

I to właśnie potrafi pan Kasdepke. Jak sam mówił „mam ochotę być dealerem literatury „. Dla nas czytelników nim jest. Jego książki trafiają do dzieci jak i również do dorosłych.  Bo jak sam mówi „Dzieci żyją dokładnie w tym samym świecie, co my, dorośli – nie ma więc powodu, żeby im tego świata nie opowiadać (…). Literatura ma w sobie moc oswajania rzeczywistości”.