W maju Filia nr 16 poleca
2022-05-05 08:01:00

ul. Marusarzówny 29

ŁUKASZ ŁUCZAJ

Polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych , profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wideobloger i działacz na rzecz ochrony przyrody, autor publikacji na temat dzikich roślin jadalnych Polski.

Zamieszkał w Pietruszej Woli na Podkarpaciu. W swoim kilkunastohektarowym gospodarstwie założył dziki ogród, nastawiony na maksymalny poziom bioróżnorodności. W ogrodzie w 2021 roku było już ponad pięćset różnych gatunków drzew.

Łukasz Łuczaj utrzymuje łąki i pole z ginącymi gatunkami chwastów, a także próbuje odtwarzać naturalne runo leśne w młodych drzewostanach. Jest propagatorem idei dzikiego ogrodu, a także pionierem ruchu dzikich ogrodów w Polsce. W Rzepniku kilka razy w roku prowadzi warsztaty dzikiej kuchni.

„Dzika kuchnia” Łukasza Łuczaja łączy w sobie funkcję zielnika i książki kucharskiej. To praktyczny przewodnik po ponad siedemdziesięciu dzikich roślinach jadalnych Polski, takich jak np. : berberys, bluszczyk kurdybanek,  czosnek niedźwiedzi, czeremcha, dereń jadalny, łopian, mniszek,  podbiał, słonecznik bulwiasty (topinambur) , wiesiołek i żywokost. Autor wyjaśnia, gdzie szukać danego gatunku i jak go rozpoznać, które części rośliny są jadalne, podaje informacje na temat okresu zbioru, substancji czynnych i właściwości farmakologicznych rośliny, a także jej tradycyjnego i współczesnego użytkowania w różnych kulturach.
Książka, bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami, wzbogacona została o pasjonujące zapiski i rozmyślania autora o miejscu człowieka w przyrodzie oraz poszukiwaniu natury i ucieczki od cywilizacji.