Porozmawiajmy o książkach: Manuela Gretkowska `Poetka i książę`
2022-05-24 15:16:00

25.05.2022 r. godz. 18:00

25.05.2022 r.  o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem uczestnicy wymienią swoje uwagi na temat książki Manueli Gretkowskiej zatytułowanej „Poetka i książę”. To historia tajemniczej relacji łączącej młodą, wybitnie zdolną i znaną już poetkę Agnieszkę Osiecką z trzydzieści lat starszym od niej „księciem emigracji”, Jerzym Giedroyciem. Twórca Instytutu Polskiego i wydawca paryskiej „Kultury” był gigantem ówczesnych elit, wydawałoby się niedostępną ikoną polskiej emigracji. Tym dziwniejszy nawet dla niego samego był romans z młodą artystką, którą zresztą nazywał Kikimorą – mitologiczną postacią żeńską, która pośród rodzinnych dla niego, białoruskich mokradeł uwodziła i wciągała w głębinę zakochanych chłopców. Skazany na niepowodzenie związek Giedroycia z Osiecką dziwi tym bardziej, że w tym czasie poetka związana była z Markiem Hłasko, promowanym i wydawanym przez paryską Kulturę! Czy efektem tej beznadziejnie tragicznej, intelektualnej relacji był późniejszy związek Agnieszki ze słynnym playboyem Wojciechem Frykowskim? O tym, jak wpłynął ten związek na dystyngowanego geopolityka zainteresowani czytelnicy mogą się dowiedzieć na najbliższym spotkaniu DKK.

Zapraszamy!