O literaturze w fotografii. Infrazy czeskie - wirtualne spotkanie z dr Kamilą Woźniak
2022-08-25 11:58:00

13.09.2022 r., godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

Książka "O literaturze w fotografii. Infrazy czeskie" dr Kamili Woźniak to analiza sposobów korespondencji literatury i fotografii. Autorka w pięciu rozdziałach przybliża literackie motywy eksplorowane przez czeskich artystów. Omawiani fotografowie odwołują się m.in. do wątków mitologicznych i biblijnych, nawiązują do Orwella i Szekspira. Artyści nie ilustrują literackich motywów. Znajdziemy tu takich czeskich fotografów jak: Fratnišek Drtikol, Martin Faltejsek, Jan Faukner, Barbora Balkova, Petr Šalek, Tereza Zelenkova i Ivan Pinkava. Pozycja ta to nie lada gratka dla miłośników literatury i fotografii.

Jeśli interesuje Was literatura, fotografia i czeska sztuka to nie może Was zabraknąć podczas wirtualnego spotkania z dr Kamilą Woźniak, które odbędzie się 13 września o godz. 18:00 na Facebooku @biblioteka.jastrzebie.

Kamila Woźniak – doktor nauk humanistycznych,  bohemistka, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się historią literatury czeskiej i polskiej przełomu XIX i XX w. oraz pierwszej połowy XX w. (zwłaszcza okresu międzywojnia). Szczególnie interesują ją motywy mistyczne, filozoficzne, psychologiczne w literaturze czeskiej pierwszej połowy XX w., odwołania do myśli Carla Gustava Junga i jego powiązania z naukami gnostyków.