GRADIENTY: WYDOBYCIE

GRUDZIEŃ 2022 - STYCZEŃ 2023

GRADIENTY: WYDOBYCIE

Gramsz | Krośniak | Olubińska-Charuba | Smołka | Szwarc

Wydobycie projektów zrealizowanych głównie na Górnym Śląsku, debiutujących w formie wystawy, jest próbą złapania nowego pulsu i wyłonienia nowej reprezentacji wizualnej dla regionu i dla dokumentu subiektywnego.

Gradient jest pojęciem stosowanym w grafice, matematyce, chemii, geofizyce, psychologii, meteorologii, a nawet w mechanice płynów i termodynamice. Dla tej pierwszej dyscypliny oznacza wypełnienie określonego obszaru płynnym przejściem tonalnym pomiędzy kolorami. Kształt wypełnienia może być rozmaity. Gradient może zostać wypełniony mozaiką identycznych obrazków (Katarzyna Szwarc „Role Models. Autoportrety”), nadać obiektom jednolity kolor (Jola Olubińska-Charuba „Hic et nunc”), nakładać tekstury (Magda Gramsz „Głębia czasu”), rozchodzić się promieniście (Joanna Smołka „Zapach jabłek”), wreszcie tworzyć gradienty doraźnie podczas pracy nad danym obszarem (Aleksandra Krośniak „Alternatyw nie ma”). Ostatecznie wprowadzić dopełnienie konieczne.

Fedrujemy więc w autentyczności doświadczenia, które leży u podstaw każdego z pięciu projektów. Autorki nie patrzą w górę – kopią tam, gdzie stoją. I kierują nasz wzrok w swoją stronę, a naszą uwagę – na istotne sprawy, takie jak: wpływ wizerunku gwiazd na kształtowanie naszych wymagań względem siebie i innych względem nas (Szwarc), rejestracja niszczycielskich zmian w najbliższym krajobrazie (Smołka), analiza sytuacji kobiet w rodzinach górniczych (Krośniak), czuła uważność na życie codzienne (Olubińska-Charuba), czy wreszcie eksperymenty techniczne w obszarze pejzażu górskiego (Gramsz).

Kuratorka: Nina Giba

Nina złożyła tę wystawę z prac super zdolnych studentek Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej, zestawiając ze sobą fotograficzne punkty widzenia, w których panie mierzą się z mitami, reprezentacjami Śląska i tożsamościowymi kliszami. Prowadzą analizy problemów, na które trafiają tuż obok siebie. Bardzo się cieszę, że te prace znajdą się w szerszym obiegu. Michał Sita – autor programu Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej, doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.