Projekt „Czytam sobie 10 lat!” w jastrzębskiej Bibliotece
2023-03-02 15:09:00

Filie

Projekt „Czytam sobie 10 lat!” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju realizowany był w Bibliotece Głównej – Wypożyczalni Literatury dla Dzieci oraz w wybranych filiach zlokalizowanych na terenie miasta.

Wybrano następujące tematy warsztatów, w których udział wzięło 355 uczestników:

• Czy w kosmosie spotkasz Sepulki — na podstawie książki Marcina Barana  pt. „Lem i zagadki z Kosmosu”,
  • Wodomocni. Odkrywamy moc wody — na podstawie książki Marcina Sendeckiego pt. „Wielki skarb”,
  • Jakie tajemnice może kryć znaleziona walizka? — na podstawie książki Rafała Witka pt. „Walizka pana Hanumana”,
  • Co potrafi Supermenka? — na podstawie książki Ewy Nowak pt. „Nasza pani supermenka”,
  • Gdzie można ukryć skarb? — na podstawie książki Wojciecha Widłaka pt. „Marta i skarby”,
  • Jak zapobiec awanturze w śmietniku? — na podstawie książki Marcina Barana z ilustracjami Justyny Frąckiewicz pt. „Awantura w śmietniku”,
  • Czy japonki wymyślono w Japonii? — na podstawie książki Katarzyny Kozłowskiej pt. „Akiko i Helenka”,
  • Fafik – jaki jest? — na podstawie książki Doroty Łoskot-Cichockiej pt. „Nelka i piesek Fafik”,
  • Dlaczego dźwięk może boleć? — na podstawie książki Joanny Olech pt. „Szkoła na Dobrej”.

Ważnym elementem warsztatów było głośne czytanie, przez bibliotekarzy bądź uczestników, książek stanowiących inspiracje do warsztatów. Było to wprowadzenie do dalszych aktywności i animacji, do których, inspirowała i zachęcała zaprezentowana książka. Za pomocą różnorodnych ćwiczeń i zabaw uczestnicy kształtowali umiejętność efektywnego czytania ze zrozumieniem.

Zaproponowane książki prezentowały szerokie spektrum wiedzy o otaczającym świecie i zachodzących w nim zjawiskach. Dzieci brały udział w zabawach: doskonalących umiejętność podziału wyrazu na sylaby, edukacyjnych łączących wiedzę matematyczną z polonistyczną, językowych polegających na tworzeniu wyrazów.   Prowadzący podczas warsztatów wykorzystali metody mnemotechniki, której zadaniem było ułatwienie zapamiętywania. Ponadto dzieci namacalnie mogły poszerzać wiedzę na temat otaczającego świata, poprzez udział w eksperymentach i pokazach naukowo-przyrodniczych.

Ważnym elementem każdego warsztatu była zabawa plastyczna, która umożliwiła uczestnikom rozbudzenie wyobraźni i  ekspresji plastycznej.

Projekt zachęcił dzieci do czytania i sięgnięcia po książki z serii „CZYTAM SOBIE”. Udział w warsztatach sprawił uczestnikom wiele radości i satysfakcji.

GALERIA ZDJĘĆ Z ZAJĘĆ TUTAJ