WYSTAWA PLAKATU JAZZOWEGO

Filia nr 2 "Masnówka"
ul. Witczaka 3a

MARZEC 2023

Międzynarodowy Przegląd Plakatu Jazzowego, czyli International Jazz Posters to impreza, która od kilkunastu lat towarzyszy gliwickiemu festiwalowi "Jazz w Ruinach". Pomysłodawcą i kuratorem przeglądu jest profesor Tomasz Kipka, znakomity polski grafik, pracownik naukowy Wydziału Artystycznego U.Śl. w Cieszynie. Jest to impreza, która pozwala młodym twórcom plakatu "zmierzyć" się z dokonaniami przedstawicieli "masterclass".Corocznie na przegląd nadchodzi kilkaset prac z całego świata, spośród których jury wyłania około setki prac, które są prezentowane w Gliwicach, w czasie trwania festiwalu JwR. Rok 2022 był w tym względzie rekordowy, ponieważ plakatów odpowiadających na wiodące hasło przeglądu "Make Jazz not War" autorzy z całego świata nadesłali 1212 . Część z tych prac jest Państwu prezentowana na naszej wystawie. Mamy również wybór najciekawszych plakatów, które powstały pod hasłem "Faces of Jazz". Było to hasło przeglądu w roku 2017.

Od kilku lat kurator przeglądu udostępnia wszystkie nadsyłane na kolejne edycje plakaty na facebooku Jazzu w Ruinach.

Wystawa trwa od 3 do 28 kwietnia i prezentowana jest w Bibliotece Głównej, Filii nr 1 oraz Filii nr 2.

Zapraszamy!