Czas na JAZZ!

Mediateka
ul. Opolska 1b
tel. 32 470 11 83

Jazz to sztuka elitarna. Jazz to wiele odmian, stylów i kierunków. Jazz to jazzmani i ich twórczość. Jazz to dialog.

Proces kształtowania się muzyki jazzowej był długi. Narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, wśród czarnoskórych niewolników, którzy łączyli swój rodzimy folklor z muzyką europejską. Fusion, bebop, bossa nova, swing ,dixieland, cool, hard bop, funk, acid oraz smooth - wszystkie te nazwy stanowią odmiany i podgatunki jazzu – muzyki pięknej ale i niełatwej w odbiorze, o której mówi się, że trzeba do niej dojrzeć podobnie jak do niektórych potraw. W swej ponad stuletniej historii powstało tak wiele podgatunków jazzu, że każdy powinien odnaleźć w nim coś dla siebie. 30 kwietnia obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Jazzu jako wyrażenie uznania dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych, a także pokazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję. Zapraszamy do Mediateki jazzu ci u nas dostatek.