Żonkile - łączy nas pamięć
2023-05-07 09:05:00

24.05.2023 r.  godz. 18:00

19. kwietnia, jak co roku, obchodzono rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Żonkile" - łączy nas pamięć

Społeczno-edukacyjna akcja „Żonkile” upamiętnia 450 tys. polskich Żydów zamkniętych w getcie, masowo mordowanych podczas jego likwidacji wiosną 1943 roku. Honorową ambasadorką akcji została Hanna Krall, autorka wstrząsającego wywiadu z jednym z ostatnich przywódców powstania, Markiem Edelmanem. 80 lat temu rozpaczliwy zryw bojowników żydowskich miał na celu przede wszystkim zachowanie godności i czynne przeciwstawienie się złu. Niestety, tylko garstka z nich uratowała się z hekatomby, ale niezłomna odwaga garstki młodych obrońców getta przeszła do historii.

Spotkanie, które odbyło się 24 maja w Bibliotece Głównej, poświęcone było upamiętnieniu okoliczności towarzyszących powstaniu i likwidacji warszawskiego getta, przypomnieniu uczestników powstania – bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i losom tych nielicznych ocalałych.

Jednym z nich był Marek Edelman: jego biografii poświęcony będzie krótkometrażowy animowany dokument, powstały na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Podczas spotkania wyjaśniliśmy między innymi, dlaczego podczas akcji rozdawane są żonkile i skąd wziął się tytuł książki.