Tydzień Bibliotek 2023 - Godzina Wychowawcza w Filii nr 9
2023-05-29 09:50:00

ul. Wodeckiego 2

e-mail: filia9@biblioteka.jastrzebie.pl

W maju jastrzębska Biblioteka jak co roku uczestniczyła w obchodach "Tygodnia Bibliotek", który ma na celu promocję czytelnictwa i podkreślenie roli bibliotek w edukacji, a także podnoszenie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Z tej okazji Filia nr 9 zorganizowała warsztaty edukacyjne i turniej wiedzy:

• o Jastrzębiu-Zdroju - z okazji 60. rocznicy nadania praw miejskich,
  • o Bibliotece - z okazji jubileuszu 75-lecia,
  • o Szkole Podstawowej nr 21, która we wrześniu 2022 roku obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia.

Projekt przebiegał etapami. Uczniowie w ramach zajęć "Godzina Wychowawcza w Bibliotece" brali udział w pokazach multimedialnych, związanych z historią powstawania Biblioteki oraz Miasta.

Najmłodsi, poznali historię swojej szkoły, sięgając do szkolnej gazetki „Skrzacik”, a także kroniki szkolnej. Poznali tajniki pracy bibliotekarza, dowiedzieli się, jaką drogę przemierza książka, żeby trafić na półkę biblioteki, a także w jaki sposób rejestruje się przyjęte już do księgozbioru pozycje.

Dzieci zobaczyły, jak wygląda księga inwentarzowa księgozbioru bibliotecznego i jak zmieniała się na przestrzeni lat (od księgi pisanej ręcznie, do księgi drukowanej). W ten sposób najmłodsi zdobywali wiedzę o naszym mieście, którą następnie zaprezentowali w ostatnim etapie projektu, odpowiadając pisemnie na pytania w "Quizie wiedzy o mieście, bibliotece i szkole".

Uczestnikom projektu dziękujemy za udział i gratulujemy zdobytej wiedzy!