Dyskusyjny Klub Książki: O miłościach Baczyńskiego
2023-06-21 13:27:00

tel. 32 471 76 97 ; 32 471 67 68 wew. 36

e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.jastrzebie.pl

Czytelników zainteresowanych biografią i twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zaprosiliśmy na kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego przedmiotem była powieść Katarzyny Zyskowskiej Szklane ptaki, która nosi podtytuł Opowieść o miłościach Baczyńskiego.

To zbeletryzowana historia dwóch wielkich namiętności poety: romantycznej, uczuciowej i delikatnej relacji z żoną Basią oraz pełnej oddania, ale też toksycznej i zaborczej, miłości synowsko-matczynej.

Wszystkie trzy postaci prowadzą w powieści nieustanny dialog - na zmianę narratorami stają się Krzysztof, Barbara i Stefania. Zarówno prolog, jak i epilog, napisane są z perspektywy Stefanii i toczą się w roku 1947, już po śmierci Krzysztofa i Basi.

• Co czuła Barbara, zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego?
  • Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta?
  • Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim?

Przejmujące i smutne są przewijające się w książce wątki wojenne, szczególnie dotyczące śmierci poety i jego ukochanej żony, oraz wplecione w opowieść fragmenty jego wierszy.