Kanion od środka - Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy
2023-07-03 11:07:00

Galeria "Pod Sową",

Zapraszamy do oglądania wystawy fotograficznej pt.  Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy.

Kilkunastu kajakarzy z krakowskiego klubu akademickiego Bystrze pokonało główny odcinek rzeki Kolorado płynącej dnem Wielkiego Kanionu w USA.

Aby spełnić to marzenie potrzebne było specjalne zezwolenie władz Parku Narodowego.

W 1994 r. lista oczekujących liczyła ok. 5 tys. osób. Polacy wymarzoną przepustkę otrzymali dopiero w 2011 roku. Przygotowania do wyprawy zajęły im prawie dwa lata.

Podróż odbyła się w sierpniu 2013 r. i trwała 18 dni. W ośmiu kajakach przepłynęli ponad 450 km. Zmierzyli się z kilkuset kataraktami o różnym stopniu trudności. Wyposażenie załogi transportowane było czterema pontonami.

"Spływ przebiegł bez komplikacji. - Najtrudniejsze okazały się rapidy stanowiące ok. 10 proc. głównego odcinka rzeki. Niesprzyjające były także 45-stopniowe upały. Na szczęście woda w rzece była chłodna" – śmieje się Łukasz Pająk.

Zdaniem konsul generalnej USA w Krakowie, Ellen Germain, fotografie są dowodem na to, że marzenia się spełniają, jeśli tylko jest się wytrwałym w dążeniu do ich realizacji i gotowym do podjęcia ryzyka.

Wystawa potrwa do końca lipca 2023 r.