Finisaż wystawy malarstwa Alicji Walerii Kowalskiej

Galeria Da Vinci
ul. Witczaka 3a

30 listopada w Filii nr 2 naszej Biblioteki odbył się filisaż wystawy malarstwa
Alicji Walerii Kowalskiej, zatytułowanej "Dylatacja Czasu".
Artystka ukazała nam swój unikalny świat, w którym czas rozciąga się i zwęża,
zatrzymując chwile pełne piękna i emocji.
Dziękujemy, że byliście z nami, dzieląc się tym niezapomnianym doświadczeniem sztuki.

ZOBACZ GALERIĘ

Prezentowane prace stanowią wypadkową wcześniej podejmowanych działań malarskich, w których Alicja Waleria Kowalska skupiała się na pejzażu sukcesywnie odchodząc od jego dosłowności na rzecz koloru, światła oraz wrażeniowości w jego postrzeganiu. Do tego doszły eksperymenty z fakturą, narzędziami malarskimi oraz pozamalarskimi substancjami budującymi materię. Z tych eksperymentów w cykl rozwinęła się abstrakcyjność formy, intensyfikacja wibrującego koloru i światła, które oddają wrażenie ruchu, ocierając się o zjawisko dylatacji czasu. W celu uzyskania kolejnego punktu odniesienia i trzeciego wymiaru autorka zaprasza do użycia technologii 3D chromadepth, chce byśmy spojrzeli na płótna przez specjalne okulary. Dzięki nim dostrzeżemy różnicę dyfrakcji kolorów; złudzenie przemieszczania się barw względem siebie, np.: kolor czerwony nieoczekiwanie wychodzi przed, niemal dotyka naszej twarzy, kiedy to inne – oddalają się w głąb, poza granicę płótna.

Dzięki takim zabiegom widz jest świadkiem przedziwnych transformacji odległości, może doznać efektu zaburzenia sił grawitacji w tym malarskim zakrzywieniu czasoprzestrzeni wokół masy płótna pokrytego farbą.

Alicja Kowalska jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, muralem, ilustracją i fotografią. Na studiach magisterskich, na kierunku Malarstwo powstały pierwsze prace w technologii chromadepth. Od 2018 roku A. W. Kowalska współtworzy grupę artystyczną ATINA.
Ma na swoim koncie realizacje projektów konserwatorskich, wystawy indywidualne, zbiorowe, poplenerowe i międzynarodowe. Wystawiała swoje prace głównie w placówkach kulturalnych
w Częstochowie, w innych miastach Śląska jak Bytom, Gliwice, również poza województwem oraz za granicą  na Ukrainie - Międzynarodowa wystawa Гальшка.– Lwów Muzeum historii(2023);
w Belgii - Wystawa zbiorowa „Stop!Smog, Belgia, Bruksela, Dom Polski Południowej (2019) i w Słowacji - Międzynarodowe spotkania artystyczne - Nová Kelča – Słowacja (2020);