DUSZĄ RYSOWANE - wystawa twórczości Doroty Bańkowskiej w Galerii

Galeria Da Vinci
ul. Witczaka 3a
tel. 32 476 13 61

MIłośników rysunku a w szczególności fanów portretu gwiazd kultury popularnej zapraszamy na styczniową wystawę twórczości Doroty Bańkowskiej w galerii Da Vinci MIejskiej Biblioteki Publicznej filii nr 2 w Parku Zdrojowym:

. Artystka tak mów o sobie:" Moja podróż rozpoczęła się w 1998 roku - czasach, gdy internet nie dominował jeszcze w naszym życiu, a zdobycie plakatu ulubionego muzyka, którego wówczas każdy wieszał na ścianie nad łóżkiem - było wyzwaniem. Nie mając dostępu do plakatów, postanowiłam je po prostu... narysować. Pierwszy portret powstał dzięki książce o zespole Dżem, z której metodą kalki odrysowałam wizerunki Ryśka Riedla. Efekt okazał się zadziwiający, co było impulsem do dalszego rozwoju. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne portrety, m.in. Kasi Kowalskiej, Nosowskiej, Steczkowskiej, bazując na plakatach pożyczonych od znajomych. Oprócz portretów powstawały również inne dzieła.

W latach 2005-2017 nastąpiła przerwa w rysowaniu, jednak pasja nie zniknęła. Wznowienie tworzenia było równie spontaniczne co jej początki. Odkrycie społeczności artystycznych na Facebooku i Instagramie stało się moim nowym źródłem inspiracji. Czerpię natchnienie od takich twórców jak Kalvin Okafor, Krzysztof Łukasiewicz, czy Jarosław Kostrzewa.

Nigdy nie ukończyłam żadnej szkoły artystycznej ani nie uczestniczyłam w kursach - jeszcze ;) Mój talent i umiejętności są wynikiem samodzielnej praktyki i pasji. W 2022 roku zdobyłam II miejsce w konkursie "Talenty miasta Jastrzębie Zdrój" w kategorii plastycznej.

Obecna ekspozycja "Duszą rysowane" będzie moim debiutem który pokazuje drogę artystycznego rozwoju i stanowić będzie w głównej mierze zbiór portretów znanych osobistości. Tworząc, wybieram do rysowania te wizerunki, które rezonują z moim aktualnym stanem emocjonalnym, odzwierciedlając to, co w mojej duszy gra. Myślę, że właśnie przez ten fakt portret staje się nie tylko odwzorowaniem fizycznym, ale też lustrem odbijającym wewnętrzne światy. Jest jak rodzaj dialogu z sobą – z przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami. Dzięki temu, że każdy z osobna jest nasycony emocjami, może rezonować z odbiorcami na różnych poziomach, pozwalając im na chwilę się "zatrzymać", każdy z nich opowiada własną unikalną historię.

Prywatnie jestem mamą zafascynowanego fotografią syna. Zawodowo, jako psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i specjalista psychoterapii uzależnień, pracuję z ludzkimi emocjami, co dodatkowo wzbogaca moje spojrzenie na sztukę portretu."

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 stycznia o godzinie 18.00 w Galerii Da Vinci

Sama wystawa potrwa do 31 stycznia. Zapraszamy!