Skandynawskie podróże solo rowerem po Finlandii oraz z rodziną śladami Astrid Lindgren
2024-01-24 08:20:00

30 stycznia mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece podróżnika - Robba Maciąga, który podzielił
się z nami fascynującymi historiami ze swoich przygód w Skandynawii, skupiając się szczególnie na Szwecji
i Finlandii. Wieczór okazał się prawdziwą ucztą dla duszy podróżniczej, pełną niesamowitych wspomnień
i inspiracji.
ZOBACZ GALERIĘ

Robert „Robb” Maciąg

Rocznik 1974. Najlepiej mi w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin czy pieszej po lasach dookoła domu.
Wierzę, że w podróży najważniejsze jest to co ulotne i niepowtarzalne - ludzie i ich historie.
Napisałem już kilka książek podróżniczych i udało mi się to zrobić bez ściemy, a dziś, tak mówią, to już niemal niemożliwe.
Dwa razy dostałem nagrodę TRAVELER od miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku) i jestem z tego dumny. Jeżeli nie piszę to prowadzę warsztaty etnograficzne dla szkół, wspieram fundację Szkoły Na Końcu Świata oraz zabieram ludzi w świat - głównie do Iranu i Indii.
Jestem stały współpracownikiem magazynu KONTYNENTY.
Kocham dobrą, czarną i lekko słodką kawę. Może być z kardamonem. Nienawidzę niesprawiedliwości.
Od 2010 roku mieszkam w Górach Kaczawskich, w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Podróżuję i piszę od 1997 roku. Niektórych bardzo interesuje "w ilu już byłem krajach", ale wolą powiedzieć,
że w niektórych - po kilkanaście razy.
Przy okazji spotkań autorskich i festiwali podróżniczych propaguję naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”.
Przygoda z pisaniem książek zaczęła się w 2004 roku, od samotnej wyprawy po Chinach i półwyspie indochińskim na zwykłym, chińskim rowerze. To właśnie za tę podróż otrzymałem swojego pierwszego Travelera.
Do tej pory udało mi się opublikować siedem książek: Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę; Rowerem
w stronę Indii; Podręcznik Przygody Rowerowej; Tysiąc Szklanek Herbaty; Dobków: Wyspa; Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach oraz TukTukCinema.
Właśnie za Szklanki otrzymałem drugiego Travelera , Nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego
w Konkursie Książka Podróżnicza Roku MEDIATRAVEL 2012 oraz wyróżnienie w konkursie Magellana.
Kiedyś to było ....