Muzyka wielkanocna

Mediateka
ul. Opolska 1b

Mamy To i To!
Wielkanoc ten czas to nie tylko ważne święto dla wielu ludzi ale także inspiracja dla twórczości wielu kompozytorów. W oparciu o tę tematykę powstały wielkie działa muzyki klasycznej. Muzyka wielkanocna zachwyca swą formą, bogactwem wyrazu wprowadzając nas w nastrój tego jakże wyjątkowego czasu.
Na przestrzeni wieków po tę tematykę sięgali tacy mistrzowie jak A. Dvorak, F. Schubert, J. Haydn, A. Vivaldi, G.Rossini czy G. Verdi i wielu, wielu innych.

Czego zatem warto posłuchać? Oto kilka propozycji:

„Pasja wg św. Jana” oraz „Pasja wg św. Mateusza” (pasja-utwór o tematyce męki i śmierci Chrystusa) –
Jan Sebsatian Bach
“Pasja wg. św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego oraz “Pasja wg. św. Marka” Pawła Mykietyna.

„Stabat Mater” – Giovanni Battista Pergolesi

„Hallelujah” George F.Heandel – będące jedną z części oratorium „Mesjasz” BWV 56 (oratorium - zbliżone
jest do opery, lecz pozbawione jest akcji scenicznej, a jego tematyka najczęściej jest religijna) – jedno z najbardziej znanych i podniosłych utworów wpisujących się tematykę wielkanocną.

Dobrze jest posłuchać takiej muzyki nie tylko w okresie świątecznym.