KLIMAT NA DOBRĄ KSIĄŻKĘ - warsztaty edukacyjne
2024-04-26 13:08:00

tel. 32 471 67 68 wew. 38

Czy można poczuć Klimat na dobrą książkę? A może to dobra książka sprzyja klimatowi? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów jakie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju w ramach projektu „Klimat na dobrą książkę”. Działania realizowane były we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inspiracją do spotkań była seria „Klub Przyjaciół Planety. Czarne łabędzie”, autorstwa Ruth Lillegraven wydana przez Wydawnictwo Widnokrąg
w ramach projektu „Gramy w zielone”. Uczestnicy z uwagą wysłuchali fragmentów książki, które wprowadziły
do tematu spotkania. Historia zaśmieconej plaży i wycieku ropy naftowej była zalążkiem do rozmowy na temat zbyt dużej ilości śmieci jakie wytwarzamy na świecie. Uczestnicy stanęli przed ważnym zadaniem, jakim była odpowiedź na pytanie Skąd na świecie jest tyle śmieci? Czy przypadkiem ilość zakupów jakie robimy może wpływać na ilość śmieci? Czy wszystko to co kupujemy jest  nam potrzebne? A może wśród śmieci jest dużo niepotrzebnych produktów? Dlaczego ludzie kupują dużo rzeczy? oraz Dlaczego ja kupuję dużo rzeczy? Uczestnicy poszukiwali sposobów jak ograniczać ilość kupowanych produktów oraz poznali sposób życia zgodny z ideą zero waste. Zaprezentowane zostały proste sposoby ekologicznego życia jakie możemy wprowadzać w swoim otoczeniu. Dzieci zostały zachęcone do odpowiedzialnych działań wobec przyrody, natury i klimatu poprzez ciekawy i niesztampowy tekst literacki.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ