Rysunki z ksiąg użytecznych
2016-07-11 10:14:00

Galeria Pod Sową
lipiec-sierpień 2016 r.

Podczas tegorocznych wakacji Galeria Pod Sową zaprasza do obejrzenia wystawy: Rysunki z ksiąg użytecznych udostępnionej przez Pracownię Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ekspozycja prezentuje interpretacje poezji w wykonaniu studentów, będące propozycjami do ilustracji książkowych do wierszy z tomu Wypisy z ksiąg użytecznych, wybranych i tłumaczonych przez Czesława Miłosza.
Prace wykonane są w różnych technikach - od klasycznego ołówka po nowoczesne techniki cyfrowe, a ich różnorodność formalna odpowiada polifonii przemawiających w tym zbiorze poetów, czasów i miejsc, w których tworzyli (od dawnych Chin po dzisiejszą Polskę) oraz poruszanych przez nich tematów.
Myśli i idee wypełniające Wypisy z ksiąg użytecznych, będące według Miłosza olśnieniami codzienności, zostały przepuszczone przez pryzmat wrażliwości młodych artystów i przetworzone w wieloznaczne obrazy, które podobnie jak poezja, skłaniają do wniknięcia i skupienia się na prawdziwym widzeniu rzeczywistości.

Karolina Kornek

Wystawę można oglądać do końca sierpnia br. zapraszamy.