Czerwiec - Music Is My Life

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Już w Księdze Rodzaju znajdujemy Jubala, (określanego jako przodka tych którzy grają na flecie lub lirze), którego Biblia uznaje za wynalazcę muzyki.

Mitologia rzymska za wynalazcę muzyki podaje Merkurego, który jak wierzyć przekazom, zrobił lirę ze skorupy żółwia.

Świat dźwięków fascynuje i inspiruje – szum wiatru, szum fal, szelest liści, śpiew ptaków….

Nasi przodkowie wydawali dźwięki przypominające śpiew, co miało im umilić pracę, rozładować emocje, zrelaksować się. Połączyli to z potrząsaniem dzidami, klaskaniem czy uderzeniem dłońmi w różne części ciała.

Grali na muszlach, piszczałkach wykonanych z kości zwierząt. Z biegiem czasu muzyka zaczęła towarzyszyć tańcom, różnym ceremoniom i obrzędom religijnym.

Na przestrzeni wieków rozwijała się i zmieniała, kompozytorzy prześcigali się w pomysłach na nowe style i formy muzyczne.

Życie bez muzyki byłoby monotonne i pozbawione przyjemności. Muzyka pozwala nam w szarej codzienności odnaleźć jakąś niezwykłość.

Każdy z nas słucha muzyki podróżując, odpoczywając, podczas nauki, w pracy czy przy codziennej krzątaninie.

Każdy z nas ma swoją playliste różnorodną pod względem gatunkowym (pop, rock, jazz, blues, metal, rap, hip-hop, elektroniczna, muzyka poważna).

I jak mówił Fryderyk Nietsche „Życie bez muzyki byłoby pomyłką”.

Zapraszamy po muzykę różnorodną pod względem gatunków i wykonawców do Mediateki.