KWIECIEN 2018 - POLECAMY

Maryna Mniszchówna / Aleksander Hirschberg ; [red. wyd. Ewelina Gajewska]. - Toruń : Wydaw. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2017.

Po pierwsze :  niniejsze wydanie jest reprintem wydania z 1906 roku, poprawionym i opatrzonym w przypisy bibliograficzne. Po drugie : autor był wybitnym przedstawicielem polskiej nauki, historykiem, profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i kustoszem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego grobowiec znajduje się na cmentarzu Łyczakowskim. Po trzecie : książka jest wybitnym przykładem detektywistycznej, mozolnej pracy naukowca łączącego skrawki informacji z kronik, pamiętników, listów. Wreszcie po czwarte : to moment dziejów Polski, gdy to my dzieliliśmy i rządzili ościennymi  imperiami i to my wpływaliśmy na losy świata. Dla miłośników historii gratka!

 

Koronny nr 1 : pseudonim Masa / Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski. - Poznań : Rebis, 2017.

Gdy polskie państwo wprowadzał instytucję „ świadka koronnego” wielu fachowców wskazywało na negatywne i niepożądane strony nowych przepisów. Co prawda wydaje się że uporaliśmy się z przeróżnymi Pruszkowami i Wołominami, jednak problem przestępców, którzy w nagrodę za współpracę bezkarnie korzystają z wolności i dobrobytu na koszt państwa – czyli nas, pozostaje. Najbardziej medialnym i najsłynniejszym przykładem takiego szczęściarza jest Jarosław Sokołowski. Dziennikarze śledczy S. Latkowski i P. Pytlakowski analizują jego książki z cyklu „Masa o…” z jego zeznaniami w sądach i prokuraturze. Obraz jaki się wyłania z tej analizy jeszcze raz stawia pytanie o sensowność i celowość instytucji „koronnego Świadka

 

Jasnowidz na policyjnym etacie / Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka. - Kraków : Sine Qua Non, 2018.

Większość z nas neguje istnienie zjawisk, których nie da się logicznie wytłumaczyć, ale nie da się ukryć że rozmowy słynnego polskiego jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego z byłym policjantem Krzysztofem Janoszką to lektura pasjonująca i intrygująca. Jasnowidzenie oznacza bowiem kontakt z zaświatami, reinkarnację, życie po śmierci i tajemnicę życia i umierania. Policja oficjalnie odżegnuje się od jakichkolwiek kontaktów z jasnowidzami, jednak „po cichu” korzysta z ich tajemniczego daru: ojciec Czesław Klimuszko przyczynił się podobno do rozwiązania niejednej zagadki kryminalnej, a film kryminalny „Zabij mnie glino” to przykład współpracy z jasnowidzem nawet socjalistycznej i ateistycznej MO. Cóż, jeśli nie umiemy czegoś sobie wytłumaczyć, nie znaczy że nie istnieje…

 

Saga czyli Filiżanka, której nie ma / Cezary Harasimowicz. - Warszawa : W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2017.

Cezary Harasimowicz, znany scenarzysta, napisał książkę pełną wspomnień. Snuta przez niego opowieść wiedzie nas przez wieki i zawirowania historii. Pozwala dotknąć nieistniejącego już świata. Świata przodków, którzy wiedli egzystencję, dziś zamkniętą tylko w jego pamięci.To historia, która pozwala nam zbliżyć się do ludzi, którzy kiedyś żyli, śmiali się i płakali, a obecnie patrzą na nas ze starych, pożółkłych fotografii.Czytając wspomnienia o rodzinie Królikiewiczów, poznajemy ich codzienne radości i troski, sposób postrzegania świata, a także realia życia w wieku dziewiętnastym i dwudziestym.W czasach, kiedy nasz kraj i polskie społeczeństwo było zgoła odmiennym zbiorem od tego jaki znamy obecnie.

 

Piękna i odważna : ulubiona agentka Churchilla / Tania Szabó ; tłumaczyła Anna Maziarska. - Warszawa : Bellona, cop. 2017.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Maj 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2019-05-21
godz. 16:30
SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ – warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019 r. godz. 16:30

2019-05-21
godz. 18:00
Stoliki językowe - nauka języka w Twojej Bibliotece

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019. godz. 18:00

NAJNOWSZE FILMY
 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.3

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.2

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.1

 

Narodowe Czytanie pod Tężnią

 

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

 

Turniej rycerski - impreza finałowa Wakacji na Rycerskim Dworze

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.