LETNIA AKADEMIA KULTURY I TRADYCJI

LETNIA AKADEMIA KULTURY I TRADYCJI to przedsięwzięcie adresowane do przedstawicieli młodego i starszego pokolenia sfinansowane ze środków Narodowego instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Celem projektu jest integracja społeczna i międzypokoleniowa mieszkańców miasta. Wszystkie proponowane aktywności kulturalno-artystyczne inspirowane będą papierem, którego wielorakie zastosowanie zaprezentowane zostanie w działaniach projektowych m.in. jako materiał piśmienniczy, wykorzystywany w celach przemysłowo-technicznych oraz narzędzie do wytwarzania dzieł plastycznych i artystycznych. Papier będzie punktem spajającym międzypokoleniowe spotkania integracyjne. Uczestnicy poznają jego historię, zaznajomieni zostaną z procesem jego produkcji oraz zastosowaniem w sztuce. Warsztaty otwarte będą dla każdego, kto chce otworzyć się na sztukę, która sięga tam, gdzie słowa często nie mają dostępu. Efektem podjętych działań będzie zbudowanie partnerskiej więzi między najmłodszym, średnim i najstarszym pokoleniem. Udział w warsztatach pomoże rozwinąć ważne umiejętności pomocne w dzisiejszym świecie: kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość i efektywną współpracę. Spotkania „na żywo” w przestrzeni miejskiej pomogą podtrzymywać relacje międzyludzkie tak bardzo nadwyrężone przez niedawne lockdowny i funkcjonowanie online. Zaproponowane edukacja i uczestnictwo w wydarzeniach artystyczno-kulturalnych jest doskonałym narzędziem do walki z odrzuceniem i marginalizacją społeczną. A wszystko odbędzie się w przyjaznej atmosferze pełnej otwartości i szacunku. Będziemy tworzyć kreatywnie, bez pośpiechu, bez oceniania w atmosferze radości.

W ramach projektu od kwietnia do sierpnia 2022 roku zorganizowane zostaną następujące działania:

SPOTKANIA Z OPOWIEŚCIĄ: BAŚNIE NA WARSZTACIE – warsztaty storytellingu prowadzone przez Mateusza Świstaka.

PAPIEROWA HISTORIA – warsztaty czerpania papieru. Będzie to okazja do zapoznania się z historią papiernictwa oraz idealny sposób na naukę poprzez twórczą zabawę.

ŁĄCZY NAS PAPIER – warsztaty tworzenia ludowych wycinanek.

PAPIERKOWA ROBOTA – warsztaty bibułkarskie będące doskonałą okazją do rozmowy o kulturze i lokalnych tradycjach.

PAPIEROWE INSPIRACJE – warsztaty introligatorskie, podczas których powstaną notesy. Uczestnicy własnoręcznie wykonają spersonalizowane notatniki używając do tego niekonwencjonalnych surowców, w tym papieru recyklingowego.

PAPIEROWE ŚWIATY – warsztaty origami, podczas których uczestnicy zajmą się tworzeniem przestrzennych form z arkusza papieru. Podczas warsztatów przybliżona zostanie historia sztuki składania papieru.

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE, które przeniesie widzów w dawne czasy do świata pełnego tajemnic. Przedstawienie będzie miało charakter interaktywny.

Realizatorem projektu LETNIA AKADEMIA KULTURY I TRADYCJI jest Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju wraz z grupą nieformalną "Kulturalnie nakręcONE".